Co sprawia, że przestrzeń, w której żyjemy, staje się domem ~ Okiem obiektywu

Co sprawia, że przestrzeń, w której żyjemy, staje się domem

Przestrzeń, w której żyjemy na co dzień wpływa nie tylko na komfort naszego życia, ale także na nasze dobre samopoczucie czy kreatywność. Dom jest ważny i coraz więcej z nas ma tego świadomość.
 
Co sprawia, że przestrzeń, w której żyjemy, staje się domem
Badania pokazują, iż światło naturalne, ma olbrzymi wpływ na nasze zdrowie, samopoczucie, energię życiową czy też zdolność do uczenia się
 
Miejsce w którym żyjemy, dom to nie tylko nasz azyl, ale przede wszystkim miejscem w którym można poczuć się sobą. Dom powinien być przestrzenią w której ładujemy się energią, miejscem w którym możemy się zregenerować.

Dom na nas oddziaływuje i my oddziałujemy na dom. I trzeba świadomie z tego korzystać. Wnętrza w jakich przebywamy mają na nas duży wpływ. Zatem nasuwa się pierwsze i najważniejsze pytanie. Jak sprawić by nasza przestrzeń domowa pozytywnie na nas wpływała? Odpowiedź. Najważniejsze jest światło - świtało naturalne.

Badania pokazują, iż światło naturalne, ma olbrzymi wpływ na nasze zdrowie, samopoczucie, energię życiową czy też zdolność do uczenia się. Wystarczy wprowadzić kilka zmian w naszym domu, aby przestrzeń, w której żyjemy, stała się domem - domem w którym lepiej korzystamy z światła naturalnego i cieszyć się z niego przez cały rok.

Jak zwiększyć poziom światła naturalnego w domu? 

Oczywiście wiele zależy od umiejscowienia naszego budynku. Jeśli jest to np. jednopiętrowy budynek z płaskim dachem i głębokimi pomieszczeniami, naturalne światło dzienne wpadające z boku budynku zapewnia jedynie ułamek tego, co można by osiągnąć, gdyby wpadało od góry. W takiej sytuacji warto rozważyć zastosowanie, okien dachowych do płaskiego dachu lub świetlików, które będą rozprowadzać więcej światła dziennego do ciemnych pomieszczeń.
  
Jeśli jednak nasz dom ma większy dostęp do światła naturalnego, warto rozważyć zmianę klasycznych zasłon np. roletami plisowanymi które pozwolą na większe doświetlenie pomieszczeń naturalnym, dziennym światłem. Rolety te mogą również dać nam poczucie prywatności w ciągu dnia jeśli tego będziemy potrzebować i chronić przed wzrokiem sąsiadów. Zaciągnięte rolety mogą równie eliminować refleksy świetlne, które pojawiają się na ekranach telewizorów a jest to ważne jeśli najdzie nas ochota na odrobienie zaległości w ulubionych serialach. Po seansie szybko i sprawnie możemy ponownie "wpuści" światło naturalne do domu.
 
Dobry dostęp do światła dziennego to podstawowy wymóg, który powinien być spełniony również przy urządzaniu pokoju dla dziecka. Odpowiednie zarządzanie naturalnym światłem wpadającym do pokoju dziecka z okien ma tu duże znaczenie, gdyż przekłada się bezpośrednio na zdrowie dziecka, jego efektywność w nauce oraz prawidłowy rozwój.
 
Dobry dostęp do światła dziennego to podstawowy wymóg, który powinien być spełniony również przy urządzaniu pokoju dla dziecka
 
W przypadku młodszych dzieci, istotnym warunkiem jest możliwość efektywnego i łatwego zarządzania światłem płynącym z okien. Jeśli chcemy by nasze dziecko udało się na drzemkę, to redukcja naturalnego światła jest szalenie ważna. I wcale nie mam na myśli maksymalnej redukcji gdyż w ten sposób nie zapewnimy odpowiedniego komfortu bezpieczeństwa i snu dziecka. W takim wypadku najlepszym rozwiązaniem jest montaż żaluzji. Jest to sprawdzone przez lata rozwiązanie, lecz aktualna oferta żaluzji występuje dziś w wielu nowych designerskich odsłonach. Na rynku odnaleźć można bogatą kolorystykę oraz nowoczesny design żaluzji. Dzięki żaluzjom zyskujemy powierzchnię przez którą będą przenikać cenne promienie słoneczne. Zapewnimy sobie również lepszy kontakt ze światem zewnętrznym.
 

Oszczędność energii cieplnej

 
Okna w naszym doku mogą odgrywać istotną rolę w pozyskiwaniu energii cieplnej ze słońca. Kluczową kwestią jest odpowiedni projekt domu oraz dobór okien nie tylko o odpowiednich parametrach izolacyjności, ale również parametrach przepuszczalności światła. Okna mogą być źródłem dodatkowego ciepła i skutecznie obniżać rachunki za ogrzewanie zimą. Pozyskują one więcej energii niż tracą. Nie obawiajmy się nadmiernego przegrzania pomieszczeń latem. W takim wypadku wystarczy zamontować markizy, które skutecznie chronią nasz dom przed przegrzewaniem i mogą zatrzymać nawet 73 proc. promieni cieplnych.
 
Oszczędność energii cieplnej
Okna w naszym doku mogą odgrywać istotną rolę w pozyskiwaniu energii cieplnej ze słońca
 
Kiedy jednak na zewnątrz jest coraz zimniej, powinniśmy starać się utrzymać w domu komfortową temperaturę. W tym wypadku również pomogą nam markizy, które sprawdzają się nie tylko latem, lecz także jesienią i zimą. Zamontowana na oknie pionowych markiz poprawia jego współczynnik przenikania ciepła nawet o 16%, dzięki czemu ogranicza się straty cennej energii cieplnej w domu. Zastosowanie markiz stanowi więc dobre rozwiązanie niezależnie od pory roku.
 
W przeciwieństwie do klasycznych zasłon i rolet wewnętrznych, nowoczesne osłony okienne pozwalają ponadto na doświetlenie pomieszczeń naturalnym, dziennym światłem. Nawet przy w pełni zaciągniętych markizach możemy swobodnie spoglądać przez okno i obserwować nasze otoczenie.
 

Jaka przestrzeń sprzyja odpoczynkowi?

 
Domy potrafią być przytulne, relaksujące lub przeciwnie mogą być chłodne i przygnębiające. Wnętrze domu, które odpowiada naszym gustom i potrzebom, sprzyjają odpoczynkowi. Te zabałaganione, mogą poczucie takiego bałaganu i chaosu w naszym życiu potęgować. Nasz mózg lubi symetrię i pierwsze wrażenie o wnętrzu domu zwykle opiera się na takich przesłankach.
 
Jaka przestrzeń sprzyja odpoczynkowi?
Dnętrze domu, które odpowiada naszym gustom i potrzebom, sprzyjają odpoczynkow
 
Przestrzeń domowa, którą większość osób preferuje i traktuje jako najbardziej pożądaną to pomieszczenia przestronne o wysokich sufitach i dużych oknach.
 
Jaki powinien być dom, który będzie na nas pozytywnie wpływał? Taki, w którym bez trudu znajdujemy dla siebie miejsce.