Koncert Old Breakout ~ Okiem obiektywu

Koncert Old Breakout

To już kolejny koncert w Hard Rock Pamela Pub w Toruniu w którym uczestniczę. W poniedziałek 27 stycznia br. w tym kultowym miejscu wystąpiła grupa Old Breakout. Była to nie lada gratka dla miłośników bluesowo-rockowych brzmień. Członkowie kultowej grupy Breakout zagrali dla zmarłego ponad dekadę temu przyjaciela i współtowarzysza - Tadeusza Nalepy. 

Koncert Old Breakout w Toruniu
Członkowie kultowej grupy Breakout zagrali dla zmarłego ponad dekadę temu - Tadeusza Nalepy.

Za miesiąc minie 52 lat od powstania grupy Breakout gdyż debiut grupy przypadł na luty 1968 roku tj. podczas pierwszej edycji Musicoramy - najbardziej znanej cyklicznej imprezy koncertowej w latach 60. XX w. w Polsce. Pierwszymi członkami Breakout byli: Tadeusz Nalepa, Mira Kubasińska, Janusz Zieliński, Krzysztof Dłutowski i Józef Hajdasz.
Koncert Old Breakout w Toruniu
Zespół reaktywowano wielokrotnie przy okazji udziału w festiwalach i koncertach specjalnych


Breakout zawiesił działalność na początku lat 80., kiedy to Tadeusz Nalepa poświęcił się karierze solowej. Zespół reaktywowano wielokrotnie przy okazji udziału w festiwalach i koncertach specjalnych. W 2014 roku muzycy wydali płytę "Za głosem bluesa idź" pod nowym szyldem - Old Breakout. Teksty nowych utworów do płyty napisał Bogdan Loebl, autor starych piosenek zespołu Tadeusza Nalepy.


W reaktywowanym składzie znaleźli się Krzysztof Dłutowski (organy) i Józef Hajdasz (perkusja) uzupełnieni o nowych muzyków: Wincjusza Chróst, Tadeusza Trzcińskiego, Zbigniew Wypycha i Wojciech Morawskiego.

Pomnik Tadeusza Nalepy

Pomysł na ustawienia pomnika Tadeusza Nalepy w Rzeszowie zrodził się w redakcja lokalnej gazety codziennej. Pomysł ten spodobał się lokalnym władzom miasta, które finalnie sfinansowały jego budowę. Wcześniej jednak ogłoszono konkurs na jego projekt. Wygrał projekt idącego z gitarą w ręku Tadeusza Nalepy. Nalepa przechadza się ulicą 3 Maja, głównym deptakiem miasta. Ubrany jest w dżinsowe spodnie i skórzana kurtkę. Tak bowiem muzyk ubierał się w wieku 40 lat. Jedna z wcześniejszych propozycji pomnika zakładała, że będzie to ławeczka, na której siedzi Nalepa. Ostatecznie w konkursie wygrała jednak koncepcja z idącym muzykiem.

Pomnik Tadeusza Nalepy w Rzeszowie
Wygrał projekt idącego z gitarą w ręku Tadeusza Nalep

Pojawiły się jednak pewne zastrzeżenia do twarzy Tadeusza Nalepy które miał jego brat. Projekt ten został poprawiony i w takiej formie pojawił się 16 grudnia 2009 roku na deptaku.

Pomnik Tadeusza Nalepy pojawił się 16 grudnia 2009 roku na deptaku w Rzeszowie


Pomnik ojca polskiego bluesa został zaprojektowany przez Agnieszkę Świerzowicz-Maślaniec i Marka Maślańca - artystów z Krakowa a mosiężny odlew artysty wykonano w Opolu. xxx
 
W uroczystości otwarcia pomnika Tadeusza Nalepy uczestniczył m.in. syn Miry Kubasińskiej i Tadeusza Nalepy, muzyk Piotr Nalepa.
 

Piotr Nalepa Breakout Tour & Brass Company