Jest co obserwować nie tylko w wodzie, na jej powierzchni, ale także w szuwarach i nad głowami. Nad zalewem pojawiają się np. błotniaki stawowe. To kuzyn myszołowa. Wyjątkowy i rzadki ptak. W miejscach jego gniazdowania tworzy się specjalne strefy ochronne.
Ptaki pływają wśród obficie zarastającej lustro wody kotewki, ściśle chronionej rośliny, która właśnie w Rzeszowie tworzy największe w Polsce siedlisko. Kotewka orzech wodny - tak brzmi pełna nazwa tej rośliny. Jest jadalna. Po 20 minutach we wrzątku smakuje jak orzech.
Na terenie zalewu jest wiele miejsc zarośniętych trzcinami, tatarakiem, pałką wodną i kotewką. Tam spotkać można np. czaplę siwą, perkozka i czaplę białą oraz czajki. Widywane są także zimorodki. To wyjątkowy ptak, który potrafi zawisnąć nad wodą jak koliber nad kwiatem. Wypatruje ryb pod powierzchnią i nurkuje po zdobycz.
Nieregularne brzegi także porośnięte trzcinami i wysokimi drzewami, u wylotu zalewu w kierunku Boguchwały co fragment terenu zaznaczony siedliskami bobrów i wydr. Nad zakolami górują wielkie skarpy lessowe usiane niewielkimi otworami. To siedliska jaskółek brzegówek.
Jest tu też mnóstwo ryb. A dominują płoć, kleń, kiełb i ukleja. Z rzadkich gatunków można tu spotkać minoga, kiełba białopłetwego, bolenia, brzankę, głowacza, troć wędrowną i certę.
Międzynarodowy Dzień Ptaków
1 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Ptaków, ustanowiony na pamiątkę pierwszej na świecie międzynarodowej konwencji o ochronie tej grupy zwierząt. Celem jest zwrócenie uwagi na niebezpieczeństwa zagrażające ptakom na całym świecie i zachęcenie do pomocy w ochronie tych zwierząt i ich siedlisk. Święto zostało ustanowione w 1906 r. podczas ratyfikacji Konwencji o ochronie ptaków pożytecznych dla rolnictwa z 19 marca 1902 r., do której Polska jako strona przystąpiła w 1932 r. Koordynatorem światowych obchodów jest BirdLife International – ogólnoświatowa federacja organizacji pozarządowych zajmujących się ochroną ptaków, której partnerem w Polsce jest Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków.W ten wyjątkowy dzień warto przypomnieć sobie, w jaki sposób możemy na co dzień pomagać ptakom. Można powiesić skrzynkę lęgową, zadbać o obecność owocowych drzew lub krzewów zapewniających ptakom pokarm, wystawiać pojnik albo zadbać o śródpolną miedzę czy oczko wodne. W miastach można pomagać ptakom gniazdującym w budynkach, m. in. kawkom, wróblom i jerzykom, którym zagrażają prace ociepleniowe, w przypadku prowadzenia których inwestor musi posiadać wymagane prawem zezwolenie.
Międzynarodowy Dzień Ptaków to doskonała okazja by przypomnieć, jak dużą rolę ptaki odgrywają w życiu człowieka. Świat byłby smutny bez radosnego śpiewu, pięknego ubarwienia czy też ciekawych ptasich zachowań.