Największa otworowa kopalnia siarki na świecie ~ Okiem obiektywu

Największa otworowa kopalnia siarki na świecie

W drugiej połowie XX wieku Tarnobrzeg był światowym centrum wydobycia i przetwarzania siarki. W latach 90. wydobywany z ziemi minerał zastąpiła tania siarka z oczyszczania ropy naftowej i gazu.
 
Tarnobrzeg był światowym centrum wydobycia i przetwarzania siarki
 
Historia zagłębia tarnobrzeskiego zaczęła się, gdy prof. Stanisław Pawłowski odkrył tu złoża siarki, oszacowane na ponad 550 mln t. Przedsiębiorstwo Siarkopol rozpoczęło działalność w 1954 roku a już w latach siedemdziesiątych weszło do grona największych producentów i eksporterów siarki rodzimej na świecie oraz stało się znaczącym producentem nawozów mineralnych i różnorodnych chemikaliów.
 
W czasie rozkwitu kopalnia stanowiła główne utrzymanie miasta Tarnobrzeg
 
W czasie rozkwitu kopalnia stanowiła główne utrzymanie miasta Tarnobrzeg, gdzie pracowała duża część jego mieszkańców. Siarkopol utrzymywał szkoły, fundował wakacje dla dzieci.
 
Siarkopol utrzymywał szkoły, fundował wakacje dla dzieci
 
Trwało to do 2001 r., kiedy ceny siarki spadły ze 120 do 25 dol. za tonę i wydobycie okazało się nieopłacalne.
 
Kiedy ceny siarki spadły ze 120 do 25 dol. za tonę i wydobycie okazało się nieopłacalne
 
W czasie funkcjonowania kopalni:
- zajęto pod wydobycie ponad 2100ha terenów,
- odwiercono 8500szt otworów wiertniczych,
- zatłoczono do złoża 829mln m3 wody o temp. 160stopni C,
- wydobyto ponad 74mln ton siarki.
 

Kopalnia siarki Jeziórko

 
W 1967 roku rozpoczęto budowę nowej kopalni w Jeziórku, wydobywającej siarkę odmienną technologią. Nowa metoda wydobycia siatki, zwana była metodą podziemnego wytopu lub od nazwiska wynalazcy metodą Frascha.
 
W 1967 roku rozpoczęto budowę nowej kopalni w Jeziórku
 
Polegała na wytapianiu siarki ze złoża gorącą wodą dostarczoną pod ciśnieniem do odwiertów służących również, do odprowadzenia płynnej siarki na powierzchnię. W wyniku tego procesu otrzymywano siarkę o bardzo wysokim stopniu czystości.
  
 
11 lipca 1967 roku otrzymano pierwsze tony siarki z Kopalni otworowej Jeziórko. Rozszerzenie frontów eksploatacyjnych w Jeziórku spowodowało dynamiczny wzrost wydobycia surowca, pokazując kierunek rozwoju technologii wydobywczych siarki. Wymagało to nie tylko oddawania przygotowanych do eksploatacji pól górniczych, lecz także rozbudowy źródeł ciepła produkujących wodę gorącą (tzw. parę przegrzaną o temperaturze około 160 st. C) niezbędną do podziemnego wytopu siarki.
 
 
W trakcie 34-letniego funkcjonowania Kopalni Siarki Jeziórko wykonano 6048 szt. otworów eksploatacyjnych na powierzchni 21,4 km2 objętej przemysłowym wykorzystaniem i wydobyto ponad 74 mln ton siarki.
 
Była to największa, otworowa kopalnia siarki na świecie.