Droga Gladiatora ~ Okiem obiektywu

Droga Gladiatora

Film Gladiator Ridleya Scotta to jeden z najbardziej kultowych filmów, jaki pojawił się w ciągu ostatnich dwudziestu lat. Mimo że akcja rozgrywa się w starożytnym Rzymie, film został nakręcony w Anglii, Maroku i na Malcie gdzie specjalnie na potrzeby filmu stworzono specjalne rekonstrukcje starożytnych rzymskich miast. Jednak dwie kluczowe sceny z filmu zostały faktycznie nakręcone w dolinie Orcia w Toskanii. Ten piękny i spokojny krajobraz, który od tysięcy lat inspirował zarówno poetów, jak i artystów, był idealną scenerią do idyllicznych scen, które kontrastowały z scenami pełnymi chaosu i przemocy które dominują w filmie.

Jak odnaleźć drogę Gladiatora?
Jak odnaleźć drogę Gladiatora?

Sceny z filmu z doliny Val d’Orcia (w pobliżu San Quirico d’Orcia) stanowią punkt odniesienia do reszty historii. Sceny te to obraz spokojnej doskonałości, rustykalne i arkadyjskie, z dala od krwawych konfliktów w stolicy Imperium.

Umierający gladiator, Maximus Decimus Meridius (Russell Crowe) w ostatnich chwilach życia przenosi się do domu, do żony i synka, których wcześniej zamordowano na rozkaz Kommodusa (Joaquin Phoenix), syna Marka Aureliusza. W filmie tych kilka scen wyciskających łzy, zostało nakręconych w Toskanii, w dolinie Val d’Orcia którą odwiedziliśmy.

Gladiator scena w zbożu

Jego podróż prowadzi wzdłuż typowej dla Toskanii alei wysadzanej cyprysami. Jednak Maximus przybył za późno, by uratować swoją rodzinę.


W drugiej scenie nakręconej w Dolinie Orcii Maximus stoi samotnie na polu pszenicy. Ta scena została nakręcona tuż przy ścianach Pienzy na liście Val d'Orcia, wpisanej na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Gladiator scena w zbożu
  

Jak odnaleźć drogę Gladiatora?

 
Świetnie z odnalezieniem tego miejsca radzi sobie google maps. Wystarczy wpisać: De Cypresses "The Gladiator" point lub Agriturismo Poggio Covili. My polecamy jeszcze miejsce widokowe na dom Gladiatora - miejsce to zaznaczyliśmy na naszej mapie.

 

Oskary dla filmu Gladiator

 
Film Gladiator w reżyserii Ridleya Scotta, został uznany za najlepszy film 200 roku przez członków amerykańskiej Akademii Filmowej. Oprócz głównej nagrody, Gladiator otrzymał jeszcze cztery Oscary: za najlepszą główną rolę męską (Russell Crowe), za kostiumy, montaż dźwięku i efekty specjalne. 

Jak odnaleźć drogę Gladiatora
 

Główne postacie filmu Gladiator

 
Maximus Decimus Meridius
(Russell Crowe) – postać fikcyjna, generał rzymskiego wojska, zdegradowany do pozycji niewolnika a następnie – gladiatora. Chce się zemścić na Kommodusie za śmierć żony i syna, co mu się w końcu udaje.

Kommodus (Joaquin Phoenix) – postać autentyczna, wydziedziczony syn cesarza, by przejąć tron zabił swego ojca, a następnie kazał zabić Maximusa.

Lucilla (Connie Nielsen) – postać autentyczna, córka cesarza, siostra Kommodusa, miała syna Lucjusza, a jej mąż nie żył.

Proximo (Oliver Reed) – postać fikcyjna, były gladiator, właściciel Maximusa i innych niewolników. Został zabity podczas próby ucieczki Maximusa z Rzymu.

Marek Aureliusz (Richard Harris) – postać autentyczna, cesarz Rzymu. Na swojego zastępcę chciał wyznaczyć Maximusa, jego zazdrosny syn zabił go.

Rodzina Maximusa – żona (Giannina Facio) i syn generała (Giorgio Cantarini) pojawiają się w dwóch ujęciach. Pierwsze: kiedy widzą nadjeżdżających jeźdźców Kommodusa, myśląc że to Maximus, wybiegają ku nim. Chwilę później oboje zostają zabici przez przybyłych żołnierzy (ich śmierć nie jest pokazana na ekranie). Drugie: po zabiciu Kommodusa, w przedśmiertnym majaczeniu, Maximus widzi swoją rodzinę w raju.