Droga Gladiatora ~ Okiem obiektywu

Droga Gladiatora

Film Gladiator Ridleya Scotta to jeden z najbardziej kultowych filmów, jaki pojawił się w ciągu ostatnich dwudziestu lat. Mimo że akcja rozgrywa się w starożytnym Rzymie, film został nakręcony w Anglii, Maroku i na Malcie gdzie specjalnie na potrzeby filmu stworzono specjalne rekonstrukcje starożytnych rzymskich miast. Jednak dwie kluczowe sceny z filmu zostały faktycznie nakręcone w dolinie Orcia w Toskanii. Ten piękny i spokojny krajobraz, który od tysięcy lat inspirował zarówno poetów, jak i artystów, był idealną scenerią do idyllicznych scen, które kontrastowały z scenami pełnymi chaosu i przemocy które dominują w filmie.
Jak odnaleźć drogę Gladiatora?
Jak odnaleźć drogę Gladiatora?
Sceny z filmu z doliny Val d’Orcia (w pobliżu San Quirico d’Orcia) stanowią punkt odniesienia do reszty historii. Sceny te to obraz spokojnej doskonałości, rustykalne i arkadyjskie, z dala od krwawych konfliktów w stolicy Imperium.

Umierający gladiator, Maximus Decimus Meridius (Russell Crowe) w ostatnich chwilach życia przenosi się do domu, do żony i synka, których wcześniej zamordowano na rozkaz Kommodusa (Joaquin Phoenix), syna Marka Aureliusza. W filmie tych kilka scen wyciskających łzy, zostało nakręconych w Toskanii, w dolinie Val d’Orcia którą odwiedziliśmy.
Jego podróż prowadzi wzdłuż typowej dla Toskanii alei wysadzanej cyprysami. Jednak Maximus przybył za późno, by uratować swoją rodzinę.


W drugiej scenie nakręconej w Dolinie Orcii Maximus stoi samotnie na polu pszenicy. Ta scena została nakręcona tuż przy ścianach Pienzy na liście Val d'Orcia, wpisanej na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Jak odnaleźć drogę Gladiatora?

Świetnie z odnalezieniem tego miejsca radzi sobie google maps. Wystarczy wpisać: De Cypresses "The Gladiator" point lub Agriturismo Poggio Covili. My polecamy jeszcze miejsce widokowe na dom Gladiatora - miejsce to zaznaczyliśmy na naszej mapie.

Oskary dla filmu Gladiator

Film Gladiator w reżyserii Ridleya Scotta, został uznany za najlepszy film 200 roku przez członków amerykańskiej Akademii Filmowej. Oprócz głównej nagrody, Gladiator otrzymał jeszcze cztery Oscary: za najlepszą główną rolę męską (Russell Crowe), za kostiumy, montaż dźwięku i efekty specjalne.
Jak odnaleźć drogę Gladiatora

Główne postacie filmu Gladiator

Maximus Decimus Meridius (Russell Crowe) – postać fikcyjna, generał rzymskiego wojska, zdegradowany do pozycji niewolnika a następnie – gladiatora. Chce się zemścić na Kommodusie za śmierć żony i syna, co mu się w końcu udaje.

Kommodus (Joaquin Phoenix) – postać autentyczna, wydziedziczony syn cesarza, by przejąć tron zabił swego ojca, a następnie kazał zabić Maximusa.

Lucilla (Connie Nielsen) – postać autentyczna, córka cesarza, siostra Kommodusa, miała syna Lucjusza, a jej mąż nie żył.

Proximo (Oliver Reed) – postać fikcyjna, były gladiator, właściciel Maximusa i innych niewolników. Został zabity podczas próby ucieczki Maximusa z Rzymu.

Marek Aureliusz (Richard Harris) – postać autentyczna, cesarz Rzymu. Na swojego zastępcę chciał wyznaczyć Maximusa, jego zazdrosny syn zabił go.

Rodzina Maximusa – żona (Giannina Facio) i syn generała (Giorgio Cantarini) pojawiają się w dwóch ujęciach. Pierwsze: kiedy widzą nadjeżdżających jeźdźców Kommodusa, myśląc że to Maximus, wybiegają ku nim. Chwilę później oboje zostają zabici przez przybyłych żołnierzy (ich śmierć nie jest pokazana na ekranie). Drugie: po zabiciu Kommodusa, w przedśmiertnym majaczeniu, Maximus widzi swoją rodzinę w raju.

Zainteresowały Cię nasze podróże po Włoszech? Chciałbyś otrzymać za darmo miesięczny dostęp do kursu online: Włoski dla początkujących? Wystarczy, że klikniesz w poniższy baner i wypełnisz formularz. Sprawdź, jak wygodna i skuteczna jest nauka.