Artuum Mobile Toruń | The World of Saskia Boddeke & Peter Greenaway ~ Okiem obiektywu

Artuum Mobile Toruń | The World of Saskia Boddeke & Peter Greenaway

Początkowo mroczna, pogrążona w mroku. Im dalej brodząc, staje się bardziej przystępna dla każdego odwiedzającego. Taka jest właśnie wystawa pary artystów sztuk wizualnych, Saskii Boddeke i Petera Greenawaya jaką zobaczyć można w Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu
Artuum Mobile. Saskia Boddeke & Peter Greenaway
Początkowo mroczna, pogrążona w mroku. Im dalej brodząc, staje się bardziej przystępna dla każdego odwiedzającego
Prawdopodobnie wiele razy zastanawiałeś się czy sztuka współczesna jest dla Ciebie. Ja w ogóle mam duży problem ze sztuką współczesną. Jestem w Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu nie po raz pierwszy. Oglądam i nie rozumiem, nie wiem, czy ma mi się podobać, czy też nie. Dopiero gdy wracam do domu szukam wyjaśnień, co artysta chciał mi powiedzieć. Tak samo było tym razem. Wróciłem poczytałem i nieco więcej rozumiem.

Peter Greenaway światowy rozgłos zdobył dzięki interpretacjom filmowym dzieł malarskich, jednocześnie stając się inspiracją dla kolejnych. Autorką koncepcji wystawy, składającej się z trzech części, jest uznana artystka multimedialna i reżyserka, Saskia Boddeke.


Pierwsza część wystawy to instalacja jej autorstwa, z tekstami i rzeźbami Greenawaya oraz muzyką Luki D’Alberto. Całość stanowi interpretację motywu czterech jeźdźców Apokalipsy. Jak pisze organizator: symbolizują oni nieszczęścia, ale i nierówność pomiędzy chorobą i zarazą, łaknieniem i głodem, przemocą i wojną.

W drugiej części wystawy przenosimy się do Atelier Greenawaya, zaaranżowanej w CSW Toruń przestrzeni, w której artysta, otoczony swoimi obrazami, inspirującymi przedmiotami i atrybutami malarskimi, przez trzy dni tworzył na oczach widzów nowe kompozycje artystyczne, niczym we własnym studio.
Ateelier Greenawaya
W drugiej części wystawy przenosimy się do Atelier Greenwaya
W Atelier Greenawaya zaprezentowanych są prace, pochodzące z cyklów Mitologie, Dynastie, Części ciała, Pary Małżeńskie, Studio Rembrandta, Dzieci Uranu, Holenderskie krajobrazy oraz Żywioły. W Atelier prezentowane są obrazy i rysunki które powstały w ciągu ostatnich dziesięciu lat.
Saskia Boddeke & Peter Greenaway
W Atelier Greenawaya zaprezentowanych są prace, pochodzące z cyklów Mitologie, Dynastie, Części ciała, Pary Małżeńskie, Studio Rembrandta, Dzieci Uranu, Holenderskie krajobrazy oraz Żywioły
Ostatnim elementem wystawy Artuum Mobile jest Nieme kino. Jest to przestrzeń, w której na wygodnych kanapach, można obejrzeć film dokumentalny Alfabet Greenawaya, obraz Saskii Boddeke opowiadający o Peterze Greenawayu oraz ich córce.

Specjalne oprowadzanie po wystawie Artuum Mobile