Początkowo mroczna, pogrążona w mroku. Im dalej brodząc, staje się bardziej przystępna dla każdego odwiedzającego |
Peter Greenaway światowy rozgłos zdobył dzięki interpretacjom filmowym dzieł malarskich, jednocześnie stając się inspiracją dla kolejnych. Autorką koncepcji wystawy, składającej się z trzech części, jest uznana artystka multimedialna i reżyserka, Saskia Boddeke.
Pierwsza część wystawy to instalacja jej autorstwa, z tekstami i rzeźbami Greenawaya oraz muzyką Luki D’Alberto. Całość stanowi interpretację motywu czterech jeźdźców Apokalipsy. Jak pisze organizator: symbolizują oni nieszczęścia, ale i nierówność pomiędzy chorobą i zarazą, łaknieniem i głodem, przemocą i wojną.
W drugiej części wystawy przenosimy się do Atelier Greenawaya, zaaranżowanej w CSW Toruń przestrzeni, w której artysta, otoczony swoimi obrazami, inspirującymi przedmiotami i atrybutami malarskimi, przez trzy dni tworzył na oczach widzów nowe kompozycje artystyczne, niczym we własnym studio.
W drugiej części wystawy przenosimy się do Atelier Greenwaya |
W Atelier Greenawaya zaprezentowanych są prace, pochodzące z cyklów Mitologie, Dynastie, Części ciała, Pary Małżeńskie, Studio Rembrandta, Dzieci Uranu, Holenderskie krajobrazy oraz Żywioły |