Światowy Dzień Architektury ~ Okiem obiektywu

Światowy Dzień Architektury

1 lipca obchodzony jest Światowy Dzień Architektury. Polscy architekci w ostatnich latach otrzymali sporą liczbę nagród w wielu prestiżowych konkursach na całym świecie. Filharmonia Szczecińska i Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach są najlepszym tego dowodem. Grono zdolnych i kreatywnych architektów z roku na rok w naszym kraju powiększa się, a polskie pracownie są cenione na całym świecie. Pamiętacie ostatnio nagradzane lub wyróżniane projekty. Zobaczcie!

Międzynarodowe Centrum Kongresowe Katowice

Międzynarodowe Centrum Kongresowe według projektu pracowni JEMS Architekci

Centrum Konferencyjne w Katowicach otrzymało tegoroczne Grand Prix Nagrody Architektonicznej "Polityki". Obiekt został zaprojektowany w warszawskiej pracowni JEMS Architekci. Nagrodzony obiekt to wielofunkcyjne centrum wystawienniczo-konferencyjne. Budynek zlokalizowany jest w pobliżu hali widowiskowo-sportowej "Spodek" – symbolu Katowic. Główną ideą projektu architektów z warszawskiej pracowni było wkomponowanie nowego budynku w przestrzeń miejską, uwzględniając jednocześnie sąsiedztwo budynku-ikony współczesnej polskiej architektury.

Filharmonia Szczecińska

Filharmonia Szczecińska

Polski budynek otrzymał prestiżowe wyróżnienie Unii Europejskiej - Nagrodę im. Miesa van der Rohe w 2015 roku. Patron nagrody to jeden z najsłynniejszych architektów na świecie, którego projekty do dzisiaj wpływają na współczesnych architektów.

Stacja Kultura - biblioteka główna na dworcu kolejowym w Rumi

Stacja Kultura - biblioteka główna na dworcu kolejowym w Rumi

Stacja Kultura - biblioteka główna na dworcu kolejowym w Rumi została w tym roku uznana za najpiękniejszą na świecie. Placówka wygrała międzynarodowy konkurs Library Interior Design Awards w kategorii "Single Space Design", dla najlepiej zaprojektowanych wnętrz bibliotecznych.

Arka Roberta Koniecznego w Brennej

Arka Roberta Koniecznego w Brennej

Finalista 5. edycji Nagrody Architektonicznej Tygodnika "Polityka" . Dom Koniecznego formą przypomina, czego zresztą architekt nie kryje, najzwyklejszą w świecie stodołę z dwuspadowym dachem. Wyróżnia go jednak budulec, którym jest nie drewno, lecz beton, a także specyficzne usytuowanie względem stoku, które sprawia wrażenie unoszenia się domu ponad ziemią, ale ma swoje ściśle praktyczne znaczenie – pozwala przepływać po pochyłości pod domem wodzie.

Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu

Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu

To flagowa inwestycja kulturalna stolicy Dolnego Śląska. To jeden z najnowocześniejszych obiektów koncertowych w Polsce. W budynku swe siedziby mają m.in. Orkiestra i Chór Filharmonii Wrocławskiej, Wrocławska Orkiestra Kameralna Leopoldinum oraz Wrocławska Orkiestra Barokowa. Tu odbywają się największe wrocławskie festiwale, m.in. Wratislavia Cantans, Musica Polonica Nova, Forum Musicum i Jazztopad.

Centrum "Jordanki" w Toruniu


Budynek Centrum Kulturalno-Kongresowego Jordanki został uznany za najlepszy obiekt architektoniczny zrealizowany na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej w roku 2015. Nagrodę w Warszawie odebrali prezydent Torunia Michał Zaleski oraz architekt Fernando Menis.

Przedszkole i żłobek "Żółty Słonik" w Ostrowi Mazowieckiej

Przedszkole i żłobek "Żółty Słonik" w Ostrowi Mazowieckiej

Przez wielu uznawane za najładniejsze w Polsce. Obiekt w Ostrowi zaprojektowała pracownia XY. Już przez samą swoją funkcję jest to obiekt wyjątkowy. Po pierwsze, takich budynków nie buduje się w Polsce zbyt wiele. Sam budynek sprawia przyjazne wrażenie, ma duży ogród, jest parterowy i zawiera kilka radosnych, kolorowych akcentów, ale bez nadmiaru – w kolorystyce dominuje jasna biel.