Boot Camp? ~ Okiem obiektywu

Boot Camp?

Od kilku tygodni jestem rekrutem Boot Camp. Motywacją przyjścia na pierwszy trening była tylko ciekawość i fakt, iż trenerem podczas spotkania był kolega Adam Czuba. Okazuje się, że trening funkcjonalny na powietrzu i w grupie to wyśmienity trening dla biegacza.

Boot Camp Toruń / Foto: Adam Czuba

Boot Camp (ang. obóz dla rekrutów) - wywodzi się z metodologii amerykańskich treningów wojskowych opracowanych na początku XX wieku. Uprawiane m.in. w USA, Kanadzie, Australii i Europie.

Boot Camp polega nie tylko na pracy indywidualnej każdego uczestnika, ale także na ćwiczeniach w parach oraz na rywalizacji zespołów. W treningach istotną rolę odgrywa trener (Adam Czuba), który motywuje całą grupę do osiągania postawionych celów.

Boot Camp Toruń / Foto: Adam Czuba

Idealnym, z uwagi na moje liczne kontuzje jest fakt, iż treningi Boot Camp ma charakter funkcjonalny, łączą w sobie ćwiczenia a w szczególności są to ćwiczenia :
- ćwiczenia kształtujące koordynację ruchową, równowagę, refleks,
- ćwiczenia rozciągające,
- ćwiczenia kształtujące wytrzymałość tlenową,
- ćwiczenia kształtujące wydolność beztlenową i/lub siłę,

Boot Camp Toruń / Foto: Adam Czuba

Ćwiczenia na powietrzu mają korzystny wpływ na układ krwionośny człowieka redukując poziom tzw. złego cholesterolu, obniżając ciśnienie i uelastyczniając naczynia krwionośne. Lepsze krążenie poprawia pracę serca i wzmacnia je. Wzrasta również wytrzymałość kości, gdyż zwiększa się ich gęstość. Podobnie pozytywny wpływ można zaobserwować w przypadku więzadeł i ścięgien. Zwiększa się także ruchomość stawów.