Światowy Dzień Walki z Pustynnieniem i Suszą ~ Okiem obiektywu

Światowy Dzień Walki z Pustynnieniem i Suszą

17 czerwca to Światowy Dzień Walki z Pustynnieniem i Suszą. Sprawa jest arcyważna, bo według naukowców do końca tego stulecia zmiany klimatyczne mogą zamienić jedną trzecią lądów w obszary pustynne. Może się to przyczynić się do wyginięcia 40-70 proc. gatunków organizmów żywych na Ziemi.
Na przełomie lat '60 i '70 w Afryce Subsaharyjskiej wystąpiła susza, która pochłonęła ponad 200 tysięcy ludzi i miliony zwierząt. W 1977 roku, na Konferencji Narodów Zjednoczonych dotyczącej Pustynnienia (United Nations Conference on Desertification, UNCOD) w Nairobi, po raz pierwszy uznano proces rozprzestrzeniana się obszarów pustynnych za problem światowy oraz przyjęto plan działań do walki z pustynnieniem. W 1994 r. przyjęta została Konwencja Narodów Zjednoczonych w sprawie zwalczania pustynnienia w krajach poważnie dotkniętych suszą i/lub pustynnieniem, zwłaszcza w Afryce – Polska przyjęła Konwencję w 2001 r.


Polska ma pozostać relatywnie mało dotknięta tymi zmianami. Według przewidywań klimatologów, klimat naszego kraju ewoluuje w kierunku dwóch pór roku – ciepłej pory suchej i zimnej pory deszczowej. Letnie opady, kiedy będą już mieć miejsce, będą gwałtowne, a ulewne deszcze będą padać na wysuszoną, zbitą i słabo pochłaniającą opady ziemię, powodując spływanie wody do rzek i powodzie opadowe. Jednak sumarycznie ilość opadów nie powinna się zmienić, lub nawet nieco wzrośnie, co w połączeniu z wyludnianiem się terytorium Polski powinno zapewnić wystarczającą ilość wody dla ludzi, rolnictwa i przemysłu.