Garfield - Kilka faktów, o których nie miałeś pojęcia

Garfield - Kilka faktów, o których nie miałeś pojęcia

Garfield mimo wad ma wiernych przyjaciół. Ten wiecznie rozleniwiony kot zrodził się na kartach komiksu Jima Davisa dokładnie 19 czerwca 1978 roku. Dziś jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych animowanych kotów świata.
Pierwszy komiks z Garfieldem
Garfield z całego serca nie cierpi wielu rzeczy. Głównie irytuje go istnienie poniedziałków i pająków. Pozytywne skojarzenia ten bohater ma bowiem tylko z jedzeniem i spaniem. Mimo że lubi sen, nie stroni od mocnej kawy, a jego niezwykłość potwierdza fakt, że potrafi przyjaźnić się z myszami. Kocia natura ujawnia się natomiast w niechęci wobec psa Odiego. Możliwe, że do sukcesu komiksu przyczyniło się podobieństwo Garfielda do poirytowanych, wiecznie niewyspanych i głodnych ludzi w społeczeństwie kapitalistycznym.

Garfield powstał, by odnieść komercyjny sukces

Jim Davies bardzo chciał stać się ojcem postaci, którą można byłoby porównać do Królika Buggsa czy też Psa Snoopy’ego. Mężczyzna wychował się na farmie, gdzie było 25 kotów. Zanim stworzył swojego bohatera zrozumiał, że odnoszą sukces te rysunkowe zwierzaki, które są najbardziej podobne do ludzi.

Pierwsza komiksowa historyjka, w której Jon Arbuckle, właściciel kota, przedstawia nam Garfielda, ukazała się 19 czerwca 1978 roku. Składała się z trzech obrazków, na których Jon informuje nas o tym, że Garfield jest jego. Kot w myślach reaguje na te rewelacje:

Jon: Hi. There… I’m Jon Arbuckle. I’m a cartoonist, and this is my cat Garfield.
Garfield: Hi There, I’m Garfield. I’m a cat and this is my cartoonist Jon.
Jon: Our only thought is to entertain you.
Garfield: Feed me.

Walka z Odiem

Bohaterami komiksów i filmów o grubawym, rudym kocie są zarówno zwierzęta, jak i ludzie. Garfield jest zakochany w różowej kotce Arlene, uwielbia gonić listonosza – Hermana Posta, przyjaźni się z myszami i przymilnie łasi do matki swojego właściciela – Jona, gdyż umie ona dobrze gotować.

Mimo tego, że przez historię przewinęło się wielu bohaterów, większość z nich szybko znika. Wyjątkiem jest żółty pies o brązowych uszach o imieniu Odie. Ten czworonożny antagonista kociego rodu nie umie mówić, co jest niespotykane u zwierząt w świecie przedstawionym przez Jima Daviesa.

Garfield i Odie często sobie dokuczają. Pies najczęściej chce się po prostu pobawić, a kot wykorzystuje każdą sytuację, by go ośmieszyć lub po prostu zrobić mu psikusa. Czasami zdarza się, że w starciu wygrywa sympatyczny piesek.

Garfield jest typem sprytnego pechowca. Ma wielkie plany, z których nic nie wychodzi. Potrafi być spostrzegawczy i wykazywać się inteligencją, ale najczęściej służy mu to do psot, zdobycia legowiska lub jedzenia. Przez to, mimo talentów, nie rozwija się i wciąż trwa w jednym punkcie, mieszkając z pogardzanymi przez siebie istotami, jakimi są Odie i Jon.

Komercyjny sukces

Jim Davies dzięki Garfieldowi osiągnął to, czego chciał. Dziś stworzone przez niego postaci są znane nie tylko z komiksów, ale przede wszystkim z filmów kinowych i telewizyjnych. Znajdziemy teledyski, zabawki, zegarki i gry komputerowe, w których występuje Garfield i jego przyjaciele. Twórca może spać spokojnie – jego dziedzictwo nie zostanie zapomniane.