Jesień w kalendarzu ale nie w pogodzie ~ Okiem obiektywu

Jesień w kalendarzu ale nie w pogodzie

W tym roku pogoda jest wyjątkowo wspaniała. Depresję można schować w szafie. Skąd taka aura? Według synoptyków odpowiada za nią ciepłe powietrze, które płynie do nas znad Afryki.

Jesień w kalendarzu ale nie w pogodzie

Jesień meteorologiczna rozpoczęła się ponad miesiąc temu. Co prawda od tego czasu zdarzały się już chłodniejsze dni, jednak w porównaniu do pogody, jaka była kilka lat temu, nie mamy na co narzekać.

5 lat temu, 17 października, w niektórych regionach Polski pojawiał się już pierwszy śnieg.

Dla porównania, warto wspomnieć, że w ostatnich kilku dniach w niektórych regionach Polski na termometrach można było ujrzeć nawet 25 st. C, a niebo było niemal bezchmurne.


Temperatury przekraczające 20 st. C. to nie jedyny pozytyw tegorocznej jesieni. Na niebie prawie w całym kraju pojawiają się nieliczne chmury, dzięki którym dociera do nas więcej promieni słońca. A przecież promieniowanie słoneczne ma korzystny wpływ na nasz organizm. Przyśpiesza produkcję witaminy D, która odpowiada za poprawę odporności, a także pozytywnie wpływa na nasz nastrój.

Ja mówią mądrzy synoptycy - to wszystko za sprawą rozkładu ośrodków barycznych. Na wschodzie utrzymuje się wyż z centrum nad Rosją, a na zachodzie dominują niże. Taki rozkład ośrodków ciśnienia sprawia, że do środkowej Europy ściągane są zwrotnikowe masy powietrza znad Afryki. Dzięki takiej cyrkulacji na termometrach w Warszawie notujemy większe wartości temperatury powietrza niż w Hiszpanii czy Portugalii.