Jesień w kalendarzu ale nie w pogodzie ~ Okiem obiektywu

Jesień w kalendarzu ale nie w pogodzie

W tym roku pogoda jest wyjątkowo wspaniała. Depresję można schować w szafie. Skąd taka aura? Według synoptyków odpowiada za nią ciepłe powietrze, które płynie do nas znad Afryki.
Jesień meteorologiczna rozpoczęła się ponad miesiąc temu. Co prawda od tego czasu zdarzały się już chłodniejsze dni, jednak w porównaniu do pogody, jaka była kilka lat temu, nie mamy na co narzekać.

5 lat temu, 17 października, w niektórych regionach Polski pojawiał się już pierwszy śnieg.

Dla porównania, warto wspomnieć, że w ostatnich kilku dniach w niektórych regionach Polski na termometrach można było ujrzeć nawet 25 st. C, a niebo było niemal bezchmurne.


Temperatury przekraczające 20 st. C. to nie jedyny pozytyw tegorocznej jesieni. Na niebie prawie w całym kraju pojawiają się nieliczne chmury, dzięki którym dociera do nas więcej promieni słońca. A przecież promieniowanie słoneczne ma korzystny wpływ na nasz organizm. Przyśpiesza produkcję witaminy D, która odpowiada za poprawę odporności, a także pozytywnie wpływa na nasz nastrój.

Ja mówią mądrzy synoptycy - to wszystko za sprawą rozkładu ośrodków barycznych. Na wschodzie utrzymuje się wyż z centrum nad Rosją, a na zachodzie dominują niże. Taki rozkład ośrodków ciśnienia sprawia, że do środkowej Europy ściągane są zwrotnikowe masy powietrza znad Afryki. Dzięki takiej cyrkulacji na termometrach w Warszawie notujemy większe wartości temperatury powietrza niż w Hiszpanii czy Portugalii.