Poland Bike-Joring - Płock pierwsza odsłona ~ Okiem obiektywu

Poland Bike-Joring - Płock pierwsza odsłona

Share

To pierwszy raz w historii wcielenie dyscypliny indywidualnej psich zaprzęgów w cykl maratonów mtb. Ta nieodłączna od kolarstwa dyscyplina sportu jaką jest bikejoring (kolarz górski i pies zaprzęgowy) miała szanse wypromować się wśród środowiska kolarskiego w miniony weekend podczas maratonu Polandbika w Płocku. Tuż przed ceremonią zakończenia maratonu MTB , na pętli 3,6 km wystartowało 16 tandemów sprzężonych z psami.Zobaczyć można było najszybszych zawodników w Europie z Teamu Kross Bikejoring (Kajetan Jasiczak i Igor Tracz) jak i najszybsze zawodniczki z teamu MBike Bikejoring (Agnieszkę Rychwalską i Beatę Pawłowską). Ale pojawili się też juniorzy, mastersi jak i osoby , które dopiero zaczynają swoją przygodę z bikejoringiem.Organizatorzy Grzegorz Wajs i Janusz Królikowski przygotowali trudną technicznie trasę, a w szczególności jej pierwszy odcinek wiodący wzdłuż zbiornika wodnego, wąski "single track" usiany byl wieloma dziurami, nierównościami, uskokami, na którym zdążyło się kilka wywrotek, przejazd bez psa w tym miejscu oscylował z prędkościami około 15km/h, natomiast z psem grubo powyżej 30km/h.
R E K L A M A


Specyfika takiego sprintu to idealne zgranie się z psem, wykorzystanie jego mocy ciągowej na każdym podjeździe i na każdym zakręcie, ale odciążenie go na zjazdach, ten kto popełni mniej błędów ten wygrywa. Kierujemy psem jedynie za pomocą komend głosowych:"lewo, prawo, stop, wyprzedź po lewej, wyprzedź po prawej...". Przygotowania psa do takiego wyścigu zajmuje minimum jeden rok.

Oprócz zawodnika, który jest jednocześnie psim trenerem, mamy tutaj bohaterów na czterech łapach - potwornie wydolnych psich sportowców potrafiących galopować 40km/h przez 10km, a ich VO2max osiąga wynik 240ml/kg/min (przy masie ciała około 25-30kg).Dla porównania VO2max Lance Armstronga wynosi 80ml/kg/min przy masie ciała 75 kg.Najszybsze i najbardziej wydolne psy w bikejoringu to Greystery mieszanki wyżła, pointera i greyhounda, ale mogliśmy również zobaczyć kłusującego Syberian Huskiego.

Wyniki Open w Bikejoringu:
1. Igor Tracz i "Ozzi" - 4:27:00
2. Kajetan Jasiczak i "Speedy" - 4:36:00
3. Olgierd Tracz i "Era" - 4:43:00

Źródło: bikeboard.pl / Igor Tracz
Foto: Cezary Jasiczak
Share
R E K L A M A