Pruszcz Gdański. Puchar Polski psich zaprzęgów

Pruszcz Gdański. Puchar Polski psich zaprzęgów


W dniach 28 i 29 listopada w Pruszczu Gdańskim odbyły się zawody w wyścigach psich zaprzęgów. Zawodnicy rywalizowali w Pucharze Polski, amatorzy w Lidze Zaprzęgowej, natomiast dzieci - w Pucharze Samoyeda.

Udział w zawodach wzięło 66 osób. Wiele z nich przyjechało z odległych miejscowości, np. z Warszawy, Łodzi, Turku, a nawet z Bielska Białej, Porąbki, Katowic, Gliwic czy Świeradowa-Zdrój. Towarzyszyły im psy ras: Syberian Husky, Alaskan Malamute, Pies Grenlandzki, Samoyed i Greyster.


G A L E R I A


Wyścigi odbywały w trzech dyscyplinach: canicross (biegacz i pies), bikejoring (kolarz i pies) oraz zaprzęgi. Wszystkie wyścigi odbywały się dwa razy. W sobotę zawodnicy startowali według listy startowej, a w niedzielę - wg wyników uzyskanych w sobotę.

Zawodnicy ścigali się na trasie wytyczonej na terenie Faktorii i jej okolicach w kształcie pętli o długości ok. 3 km. Najwięcej problemów mieli oni z pokonaniem 0,5 km piaszczystego odcinka oraz stromej górki. Niektóre psy odmawiały posłuszeństwa - próbowały ominąć górkę lub zatrzymywały się i trzeba było je ciągnąć. Za te przewinienia sędziowie przyznawali zawodnikom ostrzeżenia.

Żadnych problemów z pokonaniem trasy nie mieli najlepsi. Najszybszym zawodnikiem bikejoringu okazał się Marek Długołęcki (Biały Kieł Pomiechówek) z Komorowa (suma czasów dwóch przejazdów 16 min 23,41 s), canicrossu – Mateusz Brylewski (Sfora Nakielska Tur) ze Żnina (17 min 36,43 s), a na zaprzęgu – Anna Bajer (Biały Kieł Pomiechówek) z Warszawy (17 min 34,71 s). Otrzymali oni Puchary Burmistrza Pruszcza Gdańskiego, a nagroda główna rower ufundowany przez firmę BURGHARDT przypadła Markowi Długołęckiemu.

R E K L A M A
Husky i inne
W tej książce znajdziesz informacje o następujących psach zaprzęgowych : alaskan malamut, pies grenl...
16.2 PLN


Pozostali uczestnicy zawodów także otrzymali nagrody. Fundatorami nagród były następujące firmy: ALVIKA, RED MILLS, FIPRex, KROSS, Bank BGŻ, BURGHARDT, ARDO i Cezary Jasiczak.

Mimo niesprzyjającej pogody (w sobotę zimno, w niedzielę deszcz) znaleźli się chętni, którzy chcieli oglądać zmagania maszerów. Specjalnie dla nich odbył się także pokaz najszybszego na świecie zaprzęgu Igora Tracza, który nie brał udziału w tych zawodach tylko zajął się ich współorganizacją. Na koniec zawodów zaprezentował umiejętności swojego teamu, przelatując 1200 metrową pętlę ze średnią prędkością 39km/h.

Organizatorami zawodów było Centrum Kultury i Sportu, Sportowy Klub Psich Zaprzęgów AMBERDOG z Gdańska oraz Centrum Przygody Traczer.

Źródło: ckis-pruszcz.pl
Foto: ckis-pruszcz.pl


R E K L A M A