22. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Tofifest: Gala Otwarcia

22. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Tofifest: Gala Otwarcia

W pierwszym dniu 22. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Tofifest odbyła się uroczysta Gala Otwarcia w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki. Podczas tej wyjątkowej ceremonii dwie wybitne aktorki - Magdalena Różczka i Ewa Wiśniewska - zostały uhonorowane nagrodami.
 
Ewa Wiśniewska z nagrodą Złotego Anioła dla Damy Polskiego Kina
 
Gala rozpoczęła się wystąpieniem Ewy Wiśniewskiej, która podkreśliła swoje wzruszenie i wdzięczność za otrzymaną nagrodę - Złotego Anioła dla Damy Polskiego Kina . "Drodzy państwo, jestem naprawdę bardzo, bardzo wzruszona państwa oklaskami. Bardzo dziękuję za ten dowód uznania, że jestem damą. Będę się tego trzymać, proszę państwa. Dziękuję bardzo" – mówiła Wiśniewska, dziękując za uznanie i podkreślając swoje długotrwałe zaangażowanie w zawodzie aktorskim.

Kafka Jaworska wręcza Złotego Anioła Ewie Wiśniewskiej
 
Kafka Jaworska, dyrektorka Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Tofifest, również zabrała głos, wyrażając swoje zadowolenie z licznej obecności gości, mimo trwającego meczu piłki nożnej. "Drodzy państwo, dziś jest Dzień Dam, bohaterek. To jest dla nas wielki zaszczyt, że wraz z prezydentem miasta możemy wręczyć nagrody właśnie pani Ewie i pani Magdalenie Różczce, naszej drugiej bohaterce tego wieczoru. Bardzo mnie cieszy, że przyszliście tak licznie, mimo że jest mecz. Kultura zawsze będzie najważniejsza" – mówiła Jaworska, podkreślając znaczenie kultury w życiu społecznym.
 
Adam Szponka, Ewa Wiśniewska i Kafka Jaworska podczas Tofifest
 
Wiceprezydent miasta Torunia, Adam Szponka, również zabrał głos, zwracając uwagę na długą i owocną karierę Ewy Wiśniewskiej oraz jej związki z Toruniem. "Chciałem się jedną refleksją z państwem podzielić, bo jak przejrzałem sobie portfolio pani Ewy, to pomyślałem sobie, że ona zagrała we wszystkich filmach w Polsce. Pani Ewo, ogromne gratulacje i wielkie dzięki za całą pani twórczość" – powiedział Szponka, wspominając również ważną rolę Wiśniewskiej w filmie "Prawo na pięść", kręconym w Toruniu.
 
W ramach pierwszego dnia 22. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Tofifest, oprócz uhonorowania Ewy Wiśniewskiej, na scenie pojawiła się także Magdalena Różczka, która otrzymała prestiżową - Nagrodę filmową Marszałka Województwo Kujawsko-Pomorskiego. Jej wystąpienie poruszyło wielu obecnych na sali gości.

Magdalena Różczka, która otrzymała Nagrodę filmową Marszałka Województwo Kujawsko-Pomorskiego - Tofifest
 
Magdalena Różczka, dziękując za wyróżnienie, zwróciła uwagę na ważne dla niej kwestie społeczne. "Jest to nagroda aktorska i bardzo za to dziękuję. Tym bardziej, że od jakiegoś czasu traktuję mój zawód jako trampolinę do tego, żebym mogła głośno mówić o rzeczach ważnych" – powiedziała aktorka. W swoim przemówieniu Różczka podkreśliła, jak istotna jest rodzinna piecza zastępcza, o którą od lat się angażuje. "Od szesnastu lat jestem mamą i od szesnastu lat zajmuję się rodziną pieczą zastępczą. Od roku prawie działa moja fundacja, Ukochani. Zachęcam was, żebyście zainteresowali się tym, czym jest rodzinna piecza zastępcza. Każda taka rodzina, każda jedna dorosła osoba, która mogłaby się tym zająć, jest w tej chwili na wagę złota" – apelowała do zebranych.

Magdalena Różczka podczas Tofifest Film Festiwal
 
Marszałek województwa, wręczając nagrodę Magdalenie Różczce, wyraził swoje uznanie dla jej talentu i zaangażowania społecznego. "Szanowni państwo, muszę wam wyznać, że bardzo lubię swoją pracę. A to dlatego, że mam okazję spotykać niezwykle ciekawych ludzi. Magdalena Różczka jest jednym z takich osób – wrażliwa, piękna, pełna pasji. Pamiętamy wiele wybitnych ról Magdaleny Różczki, są to zawsze role nieoczywiste, bardzo skomplikowane życiorysy kobiet. To naprawdę bardzo poruszające przygody filmowe" – mówił marszałek, podkreślając także pamięć o jej roli w serialu "Czas honoru".

Magdalena Różczka z nagrodą marszałka województwa Kujawsko-Pomorskiego
 
W swojej wypowiedzi marszałek nawiązał również do filmów kręconych w Toruniu, w których Magdalena Różczka brała udział. "My w Toruniu pamiętamy Magdalenę Różczkę z filmu "Lekarze". Magdalena Różczka wnosi światło na bardzo ciemne, czasami bardzo ciemne aspekty życia. Pani Magdaleno, jestem szczęśliwy, że mogę dzisiaj wręczyć tę nagrodę" – dodał marszałek.

Magdalena Różczka, znana z licznych ról filmowych i telewizyjnychMagdalena Różczka, znana z licznych ról filmowych i telewizyjnych
 
Magdalena Różczka, znana z licznych ról filmowych i telewizyjnych, zdobyła uznanie nie tylko za swoje osiągnięcia aktorskie, ale również za działalność charytatywną. Jej słowa podczas gali otwarcia festiwalu Tofifest przypomniały wszystkim, jak ważna jest pomoc i wsparcie dla najbardziej potrzebujących, a także jak istotna jest rola kultury w życiu społecznym.
 
Wieczór zakończył się pełnym emocji spotkaniem z publicznością, które potwierdziło, że kultura i sztuka filmowa zajmują ważne miejsce w sercach widzów. Tegoroczny festiwal Tofifest po raz kolejny udowodnił, że jest jednym z najważniejszych wydarzeń filmowych w Polsce, przyciągając nie tylko znakomitych twórców, ale i licznych miłośników kina.