Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem – Wyjątkowa okazja podczas Energa CAMERIMAGE w Toruniu! ~ Okiem obiektywu

Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem – Wyjątkowa okazja podczas Energa CAMERIMAGE w Toruniu!

Podczas festiwalu Energa CAMERIMAGE, mieszkańcy Torunia mają niepowtarzalną szansę podziwiania słynnego obrazu, przedstawiającego najsłynniejszego Torunianina - Mikołaja Kopernika. To wydarzenie jest wyjątkowe a ja szczerze zachęcam Was zobaczenia tego dzieła.

Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem – Wyjątkowa okazja podczas Energa CAMERIMAGE w Toruniu!

Najbardziej znanym dziełem, które ukazuje Kopernika, jest obraz pt. "Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem", namalowany przez Jana Matejkę w 1873 roku. To wyjątkowe dzieło powstało z okazji 400-lecia urodzin astronoma. Oryginał obrazu można podziwiać w Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Matejko przedstawił Kopernika w momencie, gdy dokonuje epokowego odkrycia, a mapa nieba przedstawia układ heliocentryczny. Warto zauważyć, że Matejko włożył wiele pracy w dokładne oddanie realiów czasów Kopernika, co uwidacznia się w szczegółach takich jak stroje, instrumenty naukowe czy otoczenie obserwatorium we Fromborku.

Interesujący jest fakt, że twarz Kopernika na obrazie ma rysy doktora Henryka Levittouxa, warszawskiego lekarza i przyjaciela Matejki. Ten zabieg artystyczny dodaje dziełu dodatkowej warstwy znaczeniowej, łącząc genialność astronoma z postacią współczesną artyście.

Obraz "Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem" ukazuje naukowca w momencie skupienia i zadumy, trzymającego w ręce cyrkiel. Elementy takie jak otwarte księgi, notatki, kałamarz i luneta tworzą atmosferę pracy i badania. Niektóre z tych detali, jak luneta czy cyrkiel Galileusza, zostały dodane przez Matejkę celowo, aby zasygnalizować wpływ teorii heliocentrycznej na rozwój nauki.

Obejrzenie tego wyjątkowego obrazu podczas Energa CAMERIMAGE to nie tylko okazja do zanurzenia się w sztuce, ale także do zrozumienia głębszych kontekstów historycznych. Każdy mieszkaniec Torunia powinien skorzystać z tej wyjątkowej możliwości i dać się porwać fascynującej podróży przez czas i przestrzeń, zatrzymując się na chwilę przy fascynującym świecie Kopernika przedstawionym przez Jana Matejkę.

Z uwagi na bardzo duże gabaryty obrazu jest on rzadko pokazywany poza Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego, które jest jego właścicielem. W ciągu ostatnich 70 lat miało to miejsce zaledwie dwa razy. Prezentacja tego dzieła Jana Matejki w Toruniu jest zatem prawdziwą sensacją.

Toruńska wystawa wzbogacona została o szkice Jana Matejki będące studium postaci Mikołaja Kopernika oraz unikalną, niezwykle zabawną karykaturą, w której sam Matejko ukazał, w jakich warunkach powstawał obraz. W Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego w Toruniu znajduje się także wielkoformatowy ekran, na którym wyświetlany jest film NASA pokazujący Słońce, będące centralnym punktem teorii Mikołaja Kopernika.

Zapraszamy wszystkich do Ratusza Staromiejskiego w Toruniu na ten niezwykły pokaz.