Tata - Film o Uciekaniu przed Demonami i Niezwykłej Podróży ~ Okiem obiektywu

Tata - Film o Uciekaniu przed Demonami i Niezwykłej Podróży

Zapraszam do lektury recenzji filmu Tata, który po raz pierwszy miałem okazję zobaczyć go właśnie teraz podczas Tofifest Film Festiwal. Opowieść ta nie tylko porusza temat relacji ojca i córki, ale również wprowadza nas w fascynujący świat ciężarówek o których pisałem ostatnio przy okazji relacjonowania Truck Grand Prix Of Poland: Pierwszej edycji wyścigów ciężarówek w Polsce na Torze Poznań.

Film Tata - Fot. Monika Stolarska

Film Tata, wyreżyserowany przez Annę Maliszewską, zapowiadał się jako połączenie kina drogi z dramatem obyczajowym. Nie ukrywam, że początkowo miałem pewne obawy i niezbyt wysokie oczekiwania. Jednak okazało się, że byłem w błędzie.
 
Eryk Lubos podczas Tofifest Film Festiwal

Głównym bohaterem filmu jest Michał, kierowca TIR-a i samotny ojciec wychowujący córkę Miśkę. Jego życie to długie godziny spędzone za kierownicą, oddzielony od świata przez autostradę i pokonane kilometry. Michał czasami ucieka od samotności na spotkania z kobietami poznanymi w aplikacji randkowej. Wszystko się zmienia, gdy przyjacielska Galina nie może dłużej opiekować się dziećmi, a Michał zostaje zmuszony do podjęcia trudnej podróży wraz z Miśką i Leną, dziewczynką z Ukrainy.

Podróż ta nie tylko odsłania przed Michałem nowe wyzwania, ale również daje mu szansę na rozprawienie się ze swoimi demonami. Wydarzenia na drodze i dziecięca wrażliwość sprawiają, że bohater wreszcie może uwolnić się od złych myśli, które od dawna go dręczą.

Film Tata ma ciekawą strukturę narracyjną, która ukazuje nam życie Michała jako kierowcy i jego relację z córką. Opowieść porusza wiele tematów, takich jak samotność, trudności w komunikacji emocjonalnej, śmierć, a także więzi międzyludzkie i braterstwo po dwóch stronach granicy.
 
Klaudia Kurak podczas Tofifest Film Festiwal

Jestem zachwycony, jak reżyserka Anna Maliszewska przybliża nas do bohaterów i pokazuje różne punkty widzenia. Film emanuje ciepłem i niesamowitą energią. Warto również wspomnieć o świetnych aktorach, takich jak Eryk Lubos, Klaudia Kurak i Polina Gromova, którzy wcielają się w swoje role z ogromnym zaangażowaniem.

Choć film Tata stosuje tradycyjny schemat narracyjny, to wydarzenia i postacie są na tyle interesujące, że trudno oderwać wzrok od ekranu. Poruszane tematy są wrażliwe i dotykające, a ukraiński rap dodaje filmowi niepowtarzalnego charakteru.

Warto zaznaczyć, że produkcja powstała przed atakiem Rosji na Ukrainę, co dodaje jej dodatkowej wartości i podkreśla uniwersalność historii. Anna Maliszewska stworzyła obraz niezwykle delikatny i ujmujący, który nie sprowadza życiowych problemów do błahostek.


Jeśli interesują Cię emocjonujące podróże i głęboko poruszające historie, film Tata z pewnością spełni Twoje oczekiwania. Polecam gorąco i zachęcam do obejrzenia tego niezwykłego dzieła.