Zamek Książ w Wałbrzychu. Największy zamek na Dolnym Śląsku.

Zamek Książ w Wałbrzychu. Największy zamek na Dolnym Śląsku.

Zamek Książ w Wałbrzychu to jedna z najbardziej rozpoznawalnych atrakcji na Dolnym Śląsku. Sam byłem już tu kilkukrotnie i za każdym razem mam niedosyt. Nie da się bowiem poznać pełnej historii tego miejsca w kilka godzin, podczas jednej wizyty. Tym bardziej, nie da się opisać tego miejsca w jednym wpisie. Osobiście potrzebowałbym co najmniej kilku dni - kilkudziesięciu godzin aby zajrzeć i sfotografować każde interesujące mnie miejsce. Zapraszam Was na pierwszą (nie ostatnią) wycieczkę po Zamku Książ.   
 
Zamek Książ w Wałbrzychu. Największy zamek na Dolnym Śląsku.
 
Zamek Książ w Wałbrzychu obok krakowskiego Wawelu oraz zamku w Malborku należy do największych zamków w Polsce. Ze względu na swój niezwykły wygląd nazywany jest często perłą Śląska
 
 
Wybudowany na wysokim skalnym cyplu początkowo pełnił głównie funkcje obronne, później, po wojnie trzydziestoletniej, zniszczeniach i przebudowie zamek zaczął pełnić rolę reprezentacyjnej siedziby książęcej.
 
Zamek Książ w Wałbrzychu
 
Bryła zamku z każdej strony wygląda inaczej - jest zlepkiem różnych stylów architektonicznych, przebudowywana na przestrzeni siedmiu wieków. Zamek Książ, wybudowany w latach 1288-1292, w początkowych latach istnienia często zmieniał właścicieli, aż na początku XVI wieku trafił w ręce rodu Hochbergów, pozostając ich własnością aż do 1941 roku.
 
Księżna Daisy - Zamek Książ
 
Zamek Książ, do dziś dzień odwiedzany jest przez ostatniego żyjącego wnuka księżnej Daisy - Bolka Hochberg von Pless.
 
Inne miejsca warte odwiedzenia: MAPA