Stara Kopalnia w Wałbrzychu. Nocne zwiedzanie.

Stara Kopalnia w Wałbrzychu. Nocne zwiedzanie.

Na mapie dolnośląskich atrakcji, Stara Kopalnia w Wałbrzychu, istnieje dopiero od 2014 roku. Mimo swojego młodego wieku, rok do roku przyciąga tłumy turystów. Nic w tym dziwnego gdyż jest to największa atrakcja turystyki poprzemysłowej w Polsce. Ja sam odwiedzam to miejsce już drugi raz. Pierwszy raz w trakcie wyprawy po Dolnym Śląsku w 2019 roku oraz teraz, po trzech latach, zaproszony do tego miejsca przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego i Influencers LIVE Wrocław. Zapraszam Was na Nocne zwiedzanie.
 
Stara Kopalnia w Wałbrzychu. Nocne zwiedzanie.
 
Autentyczne wnętrza i wyposażenie, maszyny a przede wszystkim przewodnicy-górnicy, którzy oprowadzając po Kopalni i opowiadają o własnych doświadczeniach, to bez cienia wątpliwości największy atut tego miejsca.
 

Historia Kopalni Węgla Kamiennego w Wałbrzychu

 
Wszystko rozpoczyna się w 1770 roku gdy w Wyższym Urzędzie Górniczym w Złotym Stoku zarejestrowano kopalnię węgla pod nazwą Fuchs (niem. Lis), która powstała z połączenia licznych niewielkich kopalń, istniejących na terenie gminy Biały Kamień od XVI wieku. Kopalnia pod tą nazwą funkcjonowała do 1945 roku.
 
 
Po zakończeniu II wojny światowej kopalnia Fuchs przeszła pod polski zarząd, a jej nazwa została zmieniona na kopalnia Julia. Krótko, bo od 1946 do 1949 r., nosiła nazwę - kopalnia Biały Kamień, następnie od 1950 do 1993 – Thorez (na cześć francuskiego komunisty Maurice’a Thoreza). W 1993 r. powrócono do nazwy Julia.

W kopalni eksploatowano pokłady węgla warstw wałbrzyskich, a roczne wydobycie wynosiło od 650 tys. do 800 tys. ton. Ze względu na nierentowność kopalnia została postawiona w stan likwidacji w 1990 r. Ostatni wózek z węglem wyjechał na powierzchnię 20 września 1996 r., a 17 września 1998 r. zakończono likwidację wyrobisk podziemnych.
 

Nocne Zwiedzanie Starej Kopalni w Wałbrzychu

 
Roboczy strój, lampa, hełm, rękawie i aparat ucieczkowy – to elementy ekwipunku, który otrzymuje się podczas Nocnego Zwiedzania Starej Kopalni w Wałbrzychu. Pod czujnym okiem przewodnika-górnika wyruszamy do podziemi, aby przekonać się jak wyglądają prawdziwe prace górnicze.

Stara Kopalnia w Wałbrzychu

Zwiedzanie rozpoczynamy przed Sztygarówką, dawnym biurem sztygarów zamienionym w Centrum Obsługi Zwiedzających. Budynek wygląda inaczej niż pozostałe z kompleksu, gdyż jego ściany pokrywa futurystyczna elewacja tytanowo-cynkowa. Pomiędzy budynkami można chodzić na własną rękę, ale aby zwiedzić wnętrza oraz podziemia Muzeum Przemysłu i Techniki, do tego potrzebny jest przewodnik.

Oprowadzanie odbywa się po zabytkowych budynkach wzniesionych pomiędzy 1867 a 1924 rokiem. Są one wyremontowane, czyste, pełne wiekowych i dobrze zachowanych maszyn oraz urządzeń. 
 
Markownia - Stara Kopalnia Wałbrzych
Stara Kopalnia Wałbrzych - Markownia
 
Zaczynamy od markowni, w której wydawano górnikom znaczki kontrolne tzw. marki. Miały one na celu ewidencję górników pracujących pod ziemią, ale służyły także do identyfikacji zwłok. Po odebraniu marki, górnicy szli do łaźni łańcuszkowej. Było to zaplecze socjalne z łaźnią oraz szatnią, w której na charakterystycznych łańcuchach zakończonych hakami zostawiali odzież oraz rzeczy osobiste. 
 
Zwiedzanie kopalni byłoby niepełne bez wejścia do podziemi. Stare wyrobiska kopalni Julia zostały zasypane, pozostała jednak sztolnia szkolenia oraz tunel odstawy kamienia pełne narzędzi służących do wydobywania i ładowania węgla. 
 
Nocne zwiedzanie - Stara Kopalnia w Wałbrzych
 
Podczas dwugodzinnej wycieczki mamy okazję zobaczyć jak wygląda górnicza szychta i spróbować swoich sił podczas prac górniczych takich jak ładowanie węgla do wózka czy ręczny transport drewna.

Stara Kopalnia w Wałbrzychu  jednym z Najlepszych Produktów Turystycznych Polski 2022


Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu została jednym z Najlepszych Produktów Turystycznych Polski 2022! W czwartek wieczorem, 15 grudnia w Warszawie odbyła się uroczysta gala Polska Organizacja Turystyczna. Podczas wydarzenia poinformowano o zwycięzcach w konkursach na: Najlepszy Produkt Turystyczny Polski 2022 roku, Najlepszy Produkt Turystyczny – Złoty Certyfikat oraz ogłoszenie zwycięzców w piątych ogólnopolskich mistrzostwach vlogerów turystycznych. 
 
 
Inne miejsca warte odwiedzenia: MAPA