Skrzyżowanie współrzędnych geograficznych - Nowe Smolno ~ Okiem obiektywu

Skrzyżowanie współrzędnych geograficznych - Nowe Smolno

W tym miejscu, w miejscowości Nowe Smolno (woj. Kujawsko-Pomorskie) - 500 metrów od szosy Brzoza - Łabiszyn, przecinają się: 18. południk długości geograficznej wschodniej (18E) i 53. równoleżnik szerokości geograficznej północnej (53N). Dziś przybliżę Wam projekt - Degree Confluence Project (DCP). Zapraszam na wycieczkę. 

Skrzyżowanie współrzędnych geograficznych - Nowe Smolno
  

Degree Confluence Project

 
W 1996 roku w USA zrodził się pomysł, by zachęcić ludzi do odwiedzania miejsc na kuli ziemskiej, w których przecinają się południki i równoleżniki o wartościach całkowitych. Degree Confluence Project (DCP) jest międzynarodowym projektem internetowym, którego celem jest odwiedzenie i udokumentowanie wszystkich miejsc na Ziemi, których współrzędne geograficzne (długość i szerokość geograficzna w układzie współrzędnych WGS-84) są liczbami całkowitymi (np. 52°N 19°E). W celu zlokalizowania punktów przecięcia uczestnicy projektu korzystają z odbiorników GPS. 

Nowe Smolno - Skrzyżowanie współrzędnych geograficznych

Prekursorem akcji wyznaczania takich punktów przecięcia jest Alex Jerrett, który wraz z Peterem Cline 20 lutego 1996 roku oznaczyli pierwsze przecięcie (43°N 72°W). 


Rozwój projektu nastąpił dzięki upowszechnieniu się cywilnych odbiorników GPS oraz wyłączeniu sygnału zakłócającego (SA), co zwiększyło dokładność w zastosowaniach cywilnych z kilkudziesięciu do kilku metrów.

Łącznie na Ziemi znajdują się 64 442 przecięcia, z których 21 543 jest na lądzie, 38 409 na wodzie i 4490 na arktycznej czapie polarnej.
 

Skrzyżowanie współrzędnych geograficznych Nowe Smolno

 
Na terytorium Polski znajduje się 40 punktów przecięcia, do polskich przecięć zalicza się również punkt 55°N 18°E położony na Morzu Bałtyckim. 

Przecięcie w miejscowości Nowe Smolno, 10 lutego 2001 roku, jako pierwszy ustalił Dariusz Stefan, a z dokładnością do 5 cm wyznaczył Krzysztof Sitarski z Przedsiębiorstwa Usług Geodezyjnych i Kartograficznych Geoplan s. c. Obliczeń dokonał Tomasz Giętkowski.

Skrzyżowanie współrzędnych geograficznych

Skrzyżowanie współrzędnych geograficznych w miejscowości Nowe Smolno, jest pierwszym w Polsce na trwałe oznakowanym przecięciem współrzędnych geograficznych. 

Ciekawostką jest fakt, iż czas słoneczny w tym miejscu jest o 12 minut przyspieszony w stosunku do urzędowego czasu środkowo-europejskiego, a więc górowanie słoneczne (12:00) ma tu miejsce o 11:48 czasu wskazanego przez zegarek. 
 

Obelisk - skrzyżowanie współrzędnych geograficznych Nowe Smolno

 
Na miejscu znajduje się obelisk wraz z rzeźbą, którego uroczyste odsłonięcie odbyło się 29 marca 2012 roku.  

Rzeźbę pn. Kliny zaprojektował i wykonał Marek Pankanin w ramach projektu rzeźbiarskiego pod nazwą: Pionowa droga rzeźb.

Skrzyżowanie współrzędnych geograficznych

Projekt zakłada zrealizowanie licznych obiektów rzeźbiarskich na terenie całej Polski oraz poza nią, usytuowanych na linii geograficznej 18. południka. Jeden kamień dynamicznie przebija się przez drugi tworząc ekspresyjną sytuację zderzania się. Kamienie zachowały swój naturalny, toporny charakter, stając się łącznikiem między naturą a człowiekiem. Otaczające rzeźbę liczbie — południki, tworzą siatkę kartograficzną.
 

Odległość stąd do:

- Bieguna Północnego - 4127 km
- Bieguna Południowego - 15876 km
- Równika - 5874 km
- Południka 0° - 1205 km

Szlaki piesze - Nowa Wieś Wielka
  
Inne miejsca warte odwiedzenia: MAPA