Nech je svetlo / Let There Be Light ~ Okiem obiektywu

Nech je svetlo / Let There Be Light

Ten film znany jest widowni Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Tofifest, gdyż w 2019 r. był zwycięzcą Grand Prix Festiwalu. W tym roku ponownie znalazł się w programie Tofifest. Dla tych którzy jeszcze go nie widzieli - będzie to świetna okazja. 

Nech je svetlo / Let There Be Light

Czesko-słowacki film Marko Škopa pod tytułem Let There Be Light / Nech je svetlo to poruszający ważny temat dramat, w którym oprócz kwestii przemocy nieletnich, wyraziście odmalowano portret rodziny XXI wieku, z wszystkimi jej problemami, bolączkami i małymi radościami.

Let There Be Light to opowieść o czterdziestoletnim Milanie - ojcu trojga dzieci. Pracuje na budowie w Niemczech, by utrzymać rodzinę mieszkającą na Słowacji. Gdy wraca do domu na Boże Narodzenie, odkrywa, że jego najstarszy syn Adam jest członkiem paramilitarnej młodzieżówki. Chłopak jest zamieszany w zastraszanie i śmierć kolegi z klasy. Ojciec musi zdecydować, co zrobić w obliczu tej tragedii. Wraz z żoną odkrywają prawdę o synu, ich rodzinie, o sobie samych i społeczności, która ich otacza.


Film Nech je svetlo w 2019 r. prezentowany był w najważniejszym konkursie toruńskiej imprezy On the Air, a za rywali miał m.in. kandydatów do Oscara: Papichę Mouni Meddour z Algierii i Wysoką dziewczynę Kantemira Blagowa z Rosji.

W 2020 roku film był oficjalnym kandydatem Słowacji do Oscara w kategorii najlepszy film międzynarodowy.


Film Marko Škopa podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Karlowych Warach otrzymał nagrodę indywidualną dla najlepszy aktora: Milan Ondrík oraz wyróżnienie specjalne Nagroda Jury Ekumenicznego - dla reżysera.
 

Laureaci 17. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Tofifest 2019

 
Grand Prix - Złoty Anioł w konkursie ON AIR dla Let There Be Light, reżyseria Marko Škop
Złoty Anioł dla reżysera: Mounia Meddour za film Papicha
Złoty Anioł dla filmu krótkometrażowego: Watermelon Juice Irene Moray
Nagroda Publiczności w konkursie From Poland: Boże Ciało Jana Komasy
Złote Anioły za niepokorność twórczą: Agnieszka Holland, Maja Ostaszewska, Paweł Pawlikowski, Dawid Ogrodnik
Złoty Anioł za całokształt twórczości: Krzysztof Globisz
Nagroda Jury Młodzieżowego: My Thoughts Are Silent w reż. Antonio Lukich
Nagroda Jury Studenckiego: Papicha
Specjalny Złoty Anioł: Włodzimierz Niderhaus