Der Ballon ~ Okiem obiektywu

Der Ballon

Jedna z najbardziej spektakularnych ucieczek z komunistycznych Niemiec, była ucieczka dwóch rodzin które przeleciały przez ufortyfikowaną granicę w własnoręcznie wykonanym balonie. Taką, prawdziwą historię, obejrzeć można w filmie - Ballon reż. Michael Herbig, który znalazł się w programie 18. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Tofifest.

Film Ballon

Film Ballon, niemieckiego reżysera Michaela Bully Herbiga, opowiada prawdziwą historię rodzin Strelzyków i Wetzelów, którzy zbudowali własny balon w piwnicy w Turyngii, a pewnej chłodnej nocy we wrześniu 1979 r. w, przelecieli balonem nad granicą Niemieckiej Republice Demokratycznej.

Murarz Günter Wetzel wraz z kolegą Peterem Strelzykiem oraz ich żonami Petrą i Doris, od podstaw i potajemnie zbudowali własny balon. Zajęło im to około 18 miesięcy. Zbudowali oni w zasadzie trzy balony i podjęli dwie nieudane próby, zanim ostatecznie dwie rodziny, w tym czwórka dzieci w wieku od 2 do 15 lat, 16 września 1979 r. bezpiecznie wylądowały w Bawarii. Była to pierwsza tego typu ucieczka z NRD.

Tą historię mogliśmy poznać już w filmie z 1982 r.  pt. Night Crossing. Wtedy to Disney kupił prawa do tej historii od obu rodzin i przekształcił ją w film. Jednak obie rodziny nie były zadowolone z z filmu i z zadowoleniem przyjęły ofertę Michaela Herbiga, przygotowania niemieckiego filmu dla międzynarodowej publiczności.

Premiera filmu Herbiega, odbyła się w 28. Rocznicę Zjednoczenia Niemiec.

Mur Berliński
Mur Berliński

Pomimo sceptycyzmu niemieckich krytyków, zainteresowanie filmem było ogromne. Turyści masowo przybywali do wioski Pößneck w Turyngii, aby znaleźć dom, w którym zbudowano balon. Tłumy odwiedziły też berlińskie muzeum, w którym znajduje się gondola pasażerska balonu.

Sam balon, który powstał z niewielkich, różnych kawałków materiałów kupionych w sklepach na wschodzie - na potrzeby filmu został starannie zrekonstruowany. Prawdziwa wersja balonu została niedawno naprawiona i publicznie wystawiona w bawarskim muzeum.


W latach 1961 - 1988, siedemdziesiąt pięć tysięcy Niemców z NRD zostało uwięzionych za próby ucieczki na zachód, a ponad 800 mężczyzn, kobiet i dzieci straciło życie na granicy i zostało uznanych za zdrajców przez reżim NRD. Każdy, kto próbował przekroczyć granicę między RFN a NRD, napotykał drut kolczasty, miny lądowe i uzbrojonych żołnierzy.