Dolina Bogów ~ Okiem obiektywu

Dolina Bogów

Dolina Bogów to jeden z filmów jaki znalazł się w tegorocznym programie 18. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Tofifest. Film ten można było obejrzeć w sali Centrum Kulturalno-Kongresowego Jordanki w Toruniu jak i również online przez kanał VoD Festiwalu (z czego obecnej sytuacji korzystałem). Dlaczego moja uwaga skupiona jest właśnie na tym filmie? 

Zamek Książ w Wałbrzychu w filmie Dolina Bogów reż. Lech Majewski

W Dolinie Bogów / Valley of the Gods grają światowej sławy aktorzy - wśród nich John Malkovich, Josh Hartnett i Berenice Marlohe
 

Baśń dla dorosłych

 
W tytułowej Dolinie Bogów krzyżują się trzy wątki narracyjne, które prowokują widza do własnych interpretacji. Pierwszy to archaiczna legenda Indian Navajo o bogach zamkniętych w skałach doliny Valley of the Gods, pełna symboliki i archetypów. Drugi to historia najbogatszego człowieka globu, tajemniczego Wesa Taurosa, który dotknięty osobistą tragedią, ukrywa się przed światem. Trzeci wątek jest historią narratora, Johna Ecasa ― pisarza, który zmaga się z traumatycznym rozstaniem z żoną i twórczym kryzysem.

Dolina Bogów, to rodzaj moralitetu i współczesnej baśni dla dorosłych, inspirowanej legendą Indian Navajo o herosie Ullikummim. Akcja filmu toczy się współcześnie zarówno w realnym, jak i wykreowanym świecie. 
 

Polskie lokacje w filmie Dolina Bogów

 
Dolina Bogów reż. Lech Majewski
Zamek Książ w Wałbrzychu w filmie Dolina Bogów reż. Lech Majewski

Jedne z ciekawszych scen w filmie, kręcone były w ogrodach Zamku w Książu w Wałbrzychu. To tutaj powstały zdjęcia żywych rzeźb w które wcieliły się Glinoludy, postacie pomalowane gliną, znane m.in. w Bolesławieckiego Święta Ceramiki. I to właśnie te sceny zwróciły moją największą uwagę zwłaszcza w kontekście odwiedzanego i fotografowanego kilkukrotnie Zamku Książ w Wałbrzychu.

Zamek Książ w Wałbrzychu w filmie Dolina Bogów reż. Lech Majewski

Film Dolina Bogów kręcony był również w Muzeum Śląskim w Katowicach, artyści pojawili się także  w budynku sądu okręgowego i na terenie zabytkowego pałacu i parku w Pszczynie oraz w Pałacu Dietla w Sosnowcu. 

Zdjęcia realizowane były również na Dolnym Śląsku - we Wrocławiu, w Zamku Czocha oraz na terenie Opactwa Cystersów w Lubiążu.

Oprócz Polski zdjęcia do filmu powstaną także w stanie Utah w Stanach Zjednoczonych i we Włoszech. 
 

From Poland. Konkurs Polski - Tofifest

 
Film Dolina Bogów w reżyserii Lecha Majewskiego znalazł się w tegorocznym konkursie From Poland podczas Festiwalu Tofifest 2020. Wśród innych filmów nominowanych do nagrody From Poland znalazło się także czternaście innych filmów. 

 

Lista wybranych filmów i seriali, które w ostatnich pięćdziesięciu latach zostały nakręcone w Książu:

 
1. Tortura nadziei (1967, produkcja TV) - reż. Ewa i Czesław Petelscy, dramat kostiumowy, krótkometrażowy
2. Hrabina Cosel - reż. Jerzy Antczak, 1968. W obsadzie m.in. Mariusz Dmochowski i Jadwiga Barańska.
3. Diabeł - reż. A. Żuławski – 1972 (premiera 1988) – horror kostiumowy, Wojciech Pszoniak w roli diabła, w pozostałych rolach Małgorzata Braunek i Leszek Teleszyński.
4. Trędowata - reż. Jerzy Hoffman – 1976 – melodramat, sceny kręcono m.in. na Tarasie Wodnym i Tarasie Zachodnim, gdzie odbywało się wielkie garden party ordynata Michorowskiego.
5. Znak orła - reż. Hubert Drapella, 1977 – serial kostiumowy dla młodzieży, w obsadzie m.in. Krzysztof Kołbasiuk i Aleksander Fogiel.
6. Strachy - reż. Stanisław Lenartowicz, miniserial 1979 z Izabelą Trojanowską ( sceny: stado, park)
7. Kłusownik - reż. Janusz Łęski, 1980 serial przygodowy dla młodzieży,
8. Akademia Pana Kleksa - reż. Krzysztof Gradowski, 1984, baśń filmowa, scena przemienienia księcia Mateusza w szpaka po ataku zaczarowanych wilków kręcona była na punkcie widokowym grób Olbrzyma z którego widać zamek Książ oraz Stary Książ.
9. Na tropach Bartka - reż. Janusz Łęski, 1982 – film przygodowy dla młodzieży. W obsadzie m.in. Bogusz Bilewski, Barbara Krafftówna i Alina Janowska.
10. Tajemnica starego ogrodu – reż. Julian Dziedzina, 1983 – przygodowy dla dzieci i młodzieży
11. Jak się pozbyć czarnego kota? – 1984, komedia – reż. Feridun Erol
12. Alchemik - reż. Jacek Koprowicz, 1988 kostiumowy, fantasy. W obsadzie m.in. Leon Niemczyk Joanna Szczepkowska i piosenkarz Michał Bajor.
13. Napoleon w Europie (Napoléon et l'Europe) , miniserial historyczny prod. Franc., 1991, reż. Pierre Lary, Krzysztof Zanussi i Janusz Majewski. W obsadzie m.in. Jan Nowicki, Andrzej Seweryn i Daniel Olbrychski jako książę Józef Poniatowski.
14. Szuler, 1991 – reż. Adek Drabiński (debiut reżyserski), dramat kostiumowy prod. POL/USA. W rolach głównych Jerzy Zelnik, Ewa Gawryluk. Jako sługa Jerzego Zelnika wystąpił nieżyjący laureat Oscara, Philip Seymour Hoffman.
15. Europejska noc (ang. In a Moment of Passion, niem. In der Haut des Killers ), thriller prod. Niemcy, Polska, USA 1993 – reż. Zbigniew Kamiński, wystąpił: Maxwell Caullfield znany z serialu „Dynastia”, sceny w stadzie i w parku.
16. Dwa światy (ang. Spellbinder) 1995– reż. Noel Price, serial fantasty dla dzieci i młodzieży, pol-austr
Królowa złodziei (Marion du Faouet - chef de volerus), serial historyczny FRANC./POL. 1997, sceny kręcone na Starym Książu i nad Jeziorkiem Daisy.
17. Córka konsula ( ang. Gunblast vodka), komedia prod. POL/FRANC./USA 2000, reż. Mariusz Pujszo.
18. Tajemnica twierdzy szyfrów – serial wojenny TV 2007, reż. Adek Drabiński w obsadzie m.in. Paweł Deląg, Danuta Stenka i Paweł Małaszyński.
19. Daas – reż. A. Panek, kostiumowy 2011. W obsadzie m.in. Andrzej Chyra
20. Papusza – reż. Joanna Kos-Krauze, dramat biograficzny 2013
21. Arabian nights – 2015, reż. Raouf Abd El Aziz, serial TV prod. Egipt, baśń filmowa
22. Sapthagiri express – 2016, reż. Arun Pawar, prod. India
23. Dolina Bogów (ang. Valley of Gods), 2016 – reż. Lech Majewski , USA/PL – fantasy, Obsada: Josh Hartnett, John Malkovich
24. Ciemno, prawie noc – reż. Borys Lankosz, 2018 na podstawie powieści Joanny Bator. W obsadzie m.in. Magdalena Cielecka, Jerzy Trela i Marcin Dorociński.
25. Brigitte Bardot cudowna - reż. Lech Majewski na podstawie własnej powieści, 2018