Głazowisko Bachanowo nad Czarną Hańczą ~ Okiem obiektywu

Głazowisko Bachanowo nad Czarną Hańczą

Kontynuujemy zwiedzanie Suwalskiego Parku Krajobrazowego. Tym razem ruszamy na południe od jeziora Hańcza, w dolinę Czarnej Hańczy.

Głazowisko Bachanowo nad Czarną Hańczą

Dolina Czarnej Hańczy
, największej rzeki Suwalszczyzny, jest pełna niespodzianek. Na niewielkim odcinku znajduje się na terenie Suwalskiego Parku Krajobrazowego ale to tu jest jej najładniejszy fragment.

Dolina ciągnie się między jeziorem Hańcza a Turtulem i jest wąską i głęboką rynną polodowcową. Płynąca tędy rzeka ma duży spadek, więc przypomina charakterem potok górski. W korycie znajduje się wiele głazów, przez które woda się przebija z hałasem.

Rezerwat Głazowisko Bachanowo

To tu, w Dolinie Czarnej Hańczy znajdziemy rezerwat Głazowisko Bachanowo. Jest to łąka o powierzchni około 1 ha pokryta wieloma głazami różnej wielkości. Policzono, iż znaleźć można tu 10 000 głazów narzutowych. Jest to miejsce o największego nagromadzenia głazów narzutowych w Polsce.

Głazy narzutowe rozlokowane są na czterech tarasach. Jeden znajdziemy w korycie rzeki, drugi na dnie doliny, trzecie na wysokości 10 metrów ponad korytem, a ostatni na wysokości 25 metrów nad wodą, na powierzchni sandrowej.  Dawniej w tym miejscu znajdowało się skrzyżowanie dwóch rynien lodowcowych.


Głazy te zostały przyniesione przez lodowiec ze Skandynawii. Były pomieszane z masą gliny zwałowej. W wyniku rozmycia gliny zostały odsłonięte. Aby ochronić ten reliktowy krajobraz polodowcowy, w 1972 roku utworzono na niewielkim fragmencie łąki rezerwat przyrodniczy.Ciekawostką jest obecność na głazach wielu gatunków porostów, występujących głównie w obszarach górskich.

Zobacz inne miejsca które warto odwiedzić [ mapa ]