Głazowisko Bachanowo nad Czarną Hańczą ~ Okiem obiektywu

Głazowisko Bachanowo nad Czarną Hańczą

Kontynuujemy zwiedzanie Suwalskiego Parku Krajobrazowego. Tym razem ruszamy na południe od jeziora Hańcza, w dolinę Czarnej Hańczy.
Głazowisko Bachanowo nad Czarną Hańczą
Dolina Czarnej Hańczy, największej rzeki Suwalszczyzny, jest pełna niespodzianek. Na niewielkim odcinku znajduje się na terenie Suwalskiego Parku Krajobrazowego ale to tu jest jej najładniejszy fragment.

Dolina ciągnie się między jeziorem Hańcza a Turtulem i jest wąską i głęboką rynną polodowcową. Płynąca tędy rzeka ma duży spadek, więc przypomina charakterem potok górski. W korycie znajduje się wiele głazów, przez które woda się przebija z hałasem.
Rezerwat Głazowisko Bachanowo
To tu, w Dolinie Czarnej Hańczy znajdziemy rezerwat Głazowisko Bachanowo. Jest to łąka o powierzchni około 1 ha pokryta wieloma głazami różnej wielkości. Policzono, iż znaleźć można tu 10 000 głazów narzutowych. Jest to miejsce o największego nagromadzenia głazów narzutowych w Polsce.

Głazy narzutowe rozlokowane są na czterech tarasach. Jeden znajdziemy w korycie rzeki, drugi na dnie doliny, trzecie na wysokości 10 metrów ponad korytem, a ostatni na wysokości 25 metrów nad wodą, na powierzchni sandrowej.  Dawniej w tym miejscu znajdowało się skrzyżowanie dwóch rynien lodowcowych.


Głazy te zostały przyniesione przez lodowiec ze Skandynawii. Były pomieszane z masą gliny zwałowej. W wyniku rozmycia gliny zostały odsłonięte. Aby ochronić ten reliktowy krajobraz polodowcowy, w 1972 roku utworzono na niewielkim fragmencie łąki rezerwat przyrodniczy.

Ciekawostką jest obecność na głazach wielu gatunków porostów, występujących głównie w obszarach górskich.

Zobacz inne miejsca które warto odwiedzić [ mapa ]