Kolos z Kleczewa ~ Okiem obiektywu

Kolos z Kleczewa

Widzimy je często w telewizji. Olbrzymie maszyny górnicze kopalni odkrywkowych świata. Przebijają tysiące ton materiału skalnego aby wydobyć na powierzchnię skarby znajdujące się pod ziemią. Olbrzymy pracujące w Polsce nie odbiegają wielkością od tych znanych z kopalni odkrywkowych w USA, Australii czy Afryce.

SchRs 315 - Kolos z Kleczewa
Olbrzymy pracujące w Polsce nie odbiegają wielkością od tych znanych z USA, Australii czy Afryki

Dzisiaj mam dla Was zdjęcia maszyny górniczej wykorzystywanej w Kopalni Węgla Brunatnego Konin - Kleczew. Musicie wiedzieć, że sama kopalnia została założona przez Niemców podczas II wojny światowej.

Kopalnia Węgla Brunatnego Konin

Obszar kopalni jest ogromny, gdyż obejmuje kilka powiatów i kilkanaście gmin. W oparciu o tę kopalnię, w 1958 roku powstała Elektrownia Konin, która obecnie produkuje 8,5% energii elektrycznej naszego kraju.

SchRs 315 - Kolos z Kleczewa
Na zdjęciach możecie podziwiać w pełnej okazałości jedną z olbrzymich maszyn górniczych

Na zdjęciach możecie podziwiać w pełnej okazałości jedną z olbrzymich maszyn górniczych. Maszyna budzi respekt swoimi rozmiarami: 34,50 m długości i 15,00 m wysokości. Do jej obsługi wystarczały tylko trzy osoby. Ważąca 333 tony koparka poruszała się z prędkością zaledwie 8 metrów na minutę. W ciągu godziny potrafiła zebrać ponad tysiąc metrów sześciennych węgla lub nadkładu.

Lauchhammerwerk 292

SchRs 315 rozpoczęła pracę w maju 1965 r. przy wkopie udostępniającym odkrywki Kazimierz Południe i wędrując przez 45 lat zebrała "po drodze" ponad 2,5 mln metrów sześciennych nadkładu znad węgla i wydobywając prawie 57 mln ton węgla. Pracę zakończyła 22 października 2010 r. na odkrywce Kazimierz Północ. Po wyprowadzeniu z wyrobiska na powierzchnię maszyna została wyremontowana i przekazana miastu Kleczew.

SchRs 315 - Kolos z Kleczewa
SchRs 315 rozpoczęła pracę w maju 1965 r.