Dogtrekking - czas spędzony z psem ~ Okiem obiektywu

Dogtrekking - czas spędzony z psem

Dogtrekking to sposób na aktywną rekreację dla każdego a w szczególności dla tych którzy lubią spędzać czas wśród przyrody, w towarzystwie swojego najwierniejszego przyjaciela - psa.

Były alpinista i pisarz Jaroslav Monte Kvasnica jest powszechnie uważany za ojca tej nowoczesnej formy rekreacji Dogtrekking. On także był organizatorem pierwszej wycieczki dogtrekkingowej. Dogtrekking od 2000 r. bardzo prężnie rozwija się u naszych południowych sąsiadów - Republice Czeskiej.

W Polsce organizowane są głownie zawody o dwóch profilach MID ok. 25 km i LONG ok. 50 km. Jest też podział na kobiety i mężczyzn oraz kategorię rodzinną w której może startować cała rodzina z jednym psem. Każdy zawodnik dostaje mapę aby dotrzeć do wyznaczonego celu. Zawodnik, który pokona dystans w najkrótszym czasie wygrywa zawody. Jest także możliwość, dla bardziej bojaźliwych startu na trasie FITNESS tj. ok 10 km.

Zawodnik pokonuje trasę dostosowując tempo marszu do swoich możliwości oraz kondycji fizycznej psa. Sam decyduje o postojach. Dogtrekking to nic innego jak spacer-marsz na orientację z psem. Trasa nie jest określona, a każdy zawodnik porusza się w kierunku kolejnych punktów kontrolnych, które nanoszone są na mapę.

Co do wyposażenia, to nie ma tu kosmicznych technologii. Dobrze jest gdy aby pies poruszał się w szelkach i połączony był z człowiekiem za pomocą liny amortyzującej, przypiętej do pasa biodrowego (używanego do m.in. canicrossu, skijoringu). Chodzi głównie o to by i nam, i psu było wygodnie. Dopuszczalne jest także wędrowanie z psem w obroży i trzymanie go na smyczy trzymanej w ręce.Dogtrekking jest nową i atrakcyjną formą rekreacji. Grono zwolenników wciąż się powiększa. Udział w dogtrekkingu może brać każdy. Nie ma ograniczeń co do wielkości psa czy jego rasy. Dogtrekking zapewnia świetną zabawę na świeżym powietrzu, dostarcza wielu emocji, korzystnie wpływa na stan kondycji fizycznej, umożliwia kontakt z przyrodą, a przede wszystkim wzmacnia więź pomiędzy przewodnikiem i jego psem.

Źródło: www.dogtrekking.at / Liliana Kardas - wortal PSY24.PL