Tank Man - Pokaz Filmów

Tank Man - Pokaz Filmów

Photo by Jeff Widener (Associated Press)

Czerwiec 1989 roku zapisała się jedną z najtragiczniejszych kart w historii Chin. 21 lat temu po kilku tygodniach prodemokratycznych protestów studenckich, na Plac Tiananmen w Pekinie wjechały czołgi. Wobec uczestników manifestacji użyto broni palnej.

5 czerwiec - "Tank Man"

Dzięki czterem zagranicznym dziennikarzom znajdujących się w Beijing Hotel, 5 czerwca 1989 roku (dzień po stłumieniu protestów) zarejestrowano nagranie "Nieznanego Buntownika" lub "Tank Man'a", na których uwieczniono próbę zatrzymania przez niego kolumny chińskich czołgów wracających z akcji. To nagranie obiegło cały świat a człowiek ten stał się symbolem walki o wolność. Najsłynniejsze i najczęściej reprodukowane zdjęcie Chińczyka wykonał Jeff Widener (Associated Press). Autorami innych wersji są Stuart Franklin z Magnum Photos, Terril Jones (Associated Press), Charlie Cole z Newsweeka.

Nagranie "Tank Man" - www.youtube.com
Dziennikarz Jeff Widener po latach - www.youtube.com
Zdjęcie "Tank Man" - en.wikipedia.org
Program pokazu filmów - www.odpowiedzialni.eu

Ku pamięci tragicznych wydarzeń na placu Tiananmen, w Toruniu (10 czerwca o godz. 20.00) w Klubie Studenckim Od Nowa - odbędzie się pokaz filmów dot. praw człowieka w Chinach a w szczególności Tybetu. Wstęp wolny.

- Poza strachem (ang. Leaving fear behind)

Bezprecedensowy, 25 minutowy dokument stworzony przez Tybetańczyków w Tybecie. Reżyserem jest Dhondup Łangczen, uwięziony w marcu 2008 r. i od tamtej pory przebywający w areszcie. Film dokumentuje poglądy zwykłych Tybetańczyków na Olimpiadę w Pekinie, warunki życia w Tybecie i politykę władz chińskich. Stanowi jedynie fragment z ponad 100 wywiadów przeprowadzonych w Tybecie. Premiera filmu odbyła się w Pekinie w przededniu rozpoczęcia Igrzysk – i została przerwana przez służby bezpieczeństwa. Polska premiera miała miejsce w listopadzie na Uniwersytecie Warszawskim, połączona z wizytą Gjalionga Tseringa – kuzyna reżysera i współproducenta filmu.
Strona filmu: www.leavingfearbehind.com

- Skradzione dziecko Tybetu (ang. Tibets Stolen Child)

15 minutowy film poświęcony historii Genduna Czokji Nimy, XI Panczenlamy uprowadzonego w 1995 r. przez władze chińskie, oraz kwestiom wolności religii w Tybecie wraz z apelem o działanie płynącym od laureatów Pokojowej Nagrody Nobla takich jak Arc. Desmond Tutu.
Film użyczony dzięki International Campaign for Tibet.

- Przełamując mur cenzury (ang. Breaking the Wall of Silence)

50 minutowy dokument poświęcony m.in. działalności radia Voice of Tibet – niezależnej rozgłośni nadającej na teren Tybetu, która nieustannie walczy z systemem cenzury i zagłuszania. Zdjęcia do filmu powstawały przed samą Olimpiadą w Pekinie i dokumentują reakcję świata na dramatyczne wydarzenia w Tybecie w marcu 2008 r.
Film użyczony dzięki Mpower Media.
------------------------------------------------------------------------------------------

Materiały udostępnione przez:
International Campaign for Tibet www.saveTibet.org
Filming for Tibet www.leavingfearbehind.com
Mpower Media www.mpowermedia.no
Amnesty International www.amnesty.org.pl
Program Tybetański Fundacji Inna Przestrzeń www.ratujTybet.org

------------------------------------------------------------------------------------------
------------------------------------------------------------------------------------------


Projekt realizowany przy wsparciu udzielonym przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obwodu Gospodarczego, Norweskiego Mechanizmu Finansowego oraz budżetu Rzeczpospolitej Polskiej w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych.

Organizatorzy: Stowarzyszenie Na Rzecz Aktywności Społeczno-Artystycznej z Torunia, Fundacja FERSO oraz Stowarzyszenie „Wspólna Troska”
Europejskie partnerstwo – bezpłatne działania dla osób zainteresowanych realizacją projektów wspierających młodzież, z naciskiem na współpracę międzynarodową.