Mistrzostwa Europy ESDRA na śniegu 2010 Poland ~ Okiem obiektywu

Mistrzostwa Europy ESDRA na śniegu 2010 Poland


Za niespełna miesiąc, od 4 do 7 lutego w Wiśle oraz Istebnej odbędą się Mistrzostwa Europy w Wyścigach Psich Zaprzęgów w sprincie i na średnim dystansie. Zmagania najlepszych europejskich musherów poprzedzi ceremonia otwarcia mistrzostw, która odbędzie się 4 lutego w centrum Wisły.15 stycznia w Hotelu Gołębiewski w Wiśle odbyła się konferencja prasowa poświęcona imprezie. W konferencji udział wzięli Anna Wodzińska – prezes Polskiego Związku Sportów Psich Zaprzęgów, Andrzej Molin - burmistrz Wisły, Danuta Rabin - wójt gminy Istebna, Jerzy Kopeć – zastępca dyrektora Centralnego Ośrodka Sportu w Szczyrku, Witold Szozda – nadleśniczy Nadleśnictwa Wisła, Jolanta Kałat i Jan Łacek – reprezentanci Polski w konkurencji skijoring, Igor Tracz – mistrz Europy ECF w kategorii bikejoring oraz przedstawiciele policji, straży miejskiej, sponsorów i mediów. – Po raz pierwszy Mistrzostwa Europy ESDRA w sprintach zostaną rozegrane w formule Olympic Model, gdyż Międzynarodowa Federacja Sportów Psich Zaprzęgów IFSS a szczególnie jej Komitet Olimpijski współpracuje z MKOl dążąc do tego, by wyścigi psich zaprzęgów, które jeszcze przed II wojną światową były dyscypliną olimpijską, wróciły na igrzyska – mówiła Anna Wodzińska, prezes PZSPZ.

Wytrzymałość i wierność - te słowa chyba najlepiej opisują te zwierzęta... - Pies mnie dopinguje do treningu, bo gdy przychodzi ten czas, to po prostu czuję, że muszę z nim pójść. Czasami mi się nie chce, ale nie mam wyjścia, bo pies już czeka, by gdzieś pójść czy pojechać np. w zimie na narty - przyznaje Jan Łacek.


R E K L A M AI właśnie w takiej, zimowej scenerii za niespełna miesiąc najszybsze psy w Europie staną w szranki w Wiśle oraz Istebnej. Naszym faworytem - bez wątpienia - będzie Igor Tracz. Rok temu w Kanadzie zdobył on dwa złote medale Mistrzostw Świata - tyle, że w warunkach bezśnieżnych, na białym puchu był 11. - Na śniegu jest trudniej, ale nie dla moich psów, tylko dla mnie. Przede wszystkim dlatego, że nie jestem obyty ze śniegiem tak, jak moi konkurencji, którzy wiem, że przyjadą, by odegrać się za Kanadę - stwierdza Tracz.

Czy tym razem Tracz na śniegu okaże się najlepszy w Europie? I jak wypadną inni reprezentanci biało-czerwonych i ich czteronożni przyjaciele? Zawody najlepszych na Starym Kontynencie od 4 do 7 lutego.Jak podkreślali organizatorzy imprezy i zawodnicy w wyścigach psich zaprzęgów bardzo ważna jest rola psów, które będą głównymi bohaterami zmagań. Wśród startujących na Kubalonce ras będzie okazja zobaczyć m.in.: Alaskany Malamute, Psy Grenlandzkie, Samojedy, Siberiany Husky, Alaskany Husky, Greystery (połączenie Greyhounda – charta angielskiego z Vorstherem – wyżeł niemiecki krótkowłosy) i Euro-dogi (psy zaprzęgowe hodowane w Europie, krzyżówki na bazie wyżła niemieckiego, alaskana husky, pointera i charta angielskiego cechujące się większą wytrzymałością).
W mistrzostwach weźmie udział około 200 załóg z kilkunastu krajów Europy oraz gościnnie wystąpi jedna załoga z… Argentyny. Duża ilość załóg spowoduje jednak, że dla kibiców nie będzie zbyt wielu miejsc parkingowych na Kubalonce (większość przestrzeni zajmą samochody kempingowe i przyczepy z psami należące do załóg). W związku z powyższym organizatorzy apelują do kibiców o to, by samochody zostawiali na parkingach w Wiśle lub Istebnej a na stadion na Kubalonce udawali się korzystając z komunikacji autobusowej.

Ogólny program imprezy:
4 lutego, godz. 17:30 – ceremonia otwarcia Mistrzostw Europy ESDRA w Wyścigach Psich Zaprzęgów (Pl. Hoffa i Amfiteatr w Wiśle)
5-7 lutego, od godz. 9:00 – starty poszczególnych konkurencji

Źródło: Wojciech Kania TVS, wisla.pl
Foto: wisla.pl

R E K L A M A
dodajdo.com