Napoje izotoniczne ~ Okiem obiektywu

Napoje izotoniczne

Napoje izotoniczne cieszą się coraz większą popularnością wśród osób aktywnych fizycznie także i wśród sportowców psich zaprzęgów. Czy jednak wiemy naprawdę, czym są te izotoniki? I jaki mają wpływ na nasz organizm?

Izotoniki to specjalny rodzaj płynów, opracowanych z myślą o osobach aktywnych, a polecane są zwłaszcza w czasie długotrwałych wysiłków fizycznych o umiarkowanej intensywności. Zawierają łatwo przyswajalne węglowodany, witaminy i składniki mineralne, tracone podczas treningu. Oprócz nich organizm traci mnóstwo wody, co w efekcie może doprowadzić do niebezpiecznego odwodnienia, bólów mięśniowych i obniżenia całkowitej wydolności organizmu. Podczas intensywnego treningu spożycie napojów izotonicznych jest bardziej zalecane niż picie innych rodzajów płynów – wody czy soków owocowych. W przeciwieństwie do nich bowiem izotoniki mają takie samo ciśnienie osmotyczne*** jak krew, co umożliwia szybkie dostarczenie do organizmu składników mineralnych i optymalne nawodnienie.

Napoje izotoniczne mogą być pite przed treningiem, po nim, a także w czasie jego trwania. Zawierają zapasy energii, pite w trakcie treningu umożliwiają wyrównywanie na bieżąco strat płynów, witamin i elektrolitów. Pite zaś po zakończeniu treningu szybko i skutecznie gaszą pragnienie, dostarczając równocześnie potrzebne składniki odżywcze. Najlepiej pić je powoli, małymi łykami, co ułatwi wchłonięcie ich przez organizm.

Na rynku obecnie jest naprawdę dużo rodzajów napojów tego typu – niektóre sprzedawane w postaci proszku do samodzielnego rozrobienia, inne gotowe, przygotowane do bezpośredniego spożycia. Większość dostarcza węglowodany (maltodekstryny, dekstrozy, fruktozy), witamin z grupy B, oraz witaminę C, a także składniki mineralne (sód, potas, magnez i wapń).

O napojach izotonicznych mówi się, że są energetyczne, ale nie energetyzujące. Jaka to różnica?

Napojem energetycznym jest płyn, który dostarcza energii, na przykład w postaci łatwo przyswajalnych węglowodanów.

Napoje energetyzujące zawierają składniki, mające wpływ na układ nerwowy. Najczęściej jest w nich kofeina, która poprawia zdolność koncentracji, guarana która zapobiega senności i wpływa na kondycję intelektualną organizmu.


*** ciśnienie osmotyczne - siła, z jaką cząsteczki rozpuszczone działają przyciągająco na rozpuszczalnik gdy dwa niskocząsteczkowe roztwory związków chemicznych są rozdzielone błoną półprzepuszczalną np. błona komórkowa. Ciśnienie osmotyczne zależy od stężenia związku chemicznego w rozpuszczalniku, którym najczęściej jest woda; przyczyną jego powstania jest dążenie układu do wyrównania stężeń.


R E K L A M A