Europejski Dzień bez Samochodu ~ Okiem obiektywu

Europejski Dzień bez Samochodu


22 września obchodziliśmy Europejski Dzień bez Samochodu. Jest to międzynarodowa akcja podczas której centra wielu miast są zamykane dla ruchu samochodowego. W tegorocznej akcji uczestniczy ponad 2 tysiące miast z całej Europy, w tym około stu z Polski. W naszym kraju Dzień bez Samochodu jest obchodzony od 2002 roku pod patronatem Ministerstwa Ochrony Środowiska.

Mariusz Krupa i jego zaprzęg

Chociaż w Europie dzień ten obchodzony jest 22 września, w Biłgoraju obchodzony był już w niedzielę 20 września mi.in na autodromie, gdzie pod hasłem „Europejski Dzień Bez Samochodu” zorganizowano Piknik Rekreacyjno-Sportowy. Na uczestników czekało ognisko i grill z kiełbaskami i napojami oraz szereg pokazów i konkurencji rekreacyjno-sportowych. Piknik zapoczątkował pokaz psich zaprzęgów, podczas którego zaprezentowano konkurencje: canicross, bikejoring i zaprzęgi. Swoje umiejętności zaprezentował m.in. Mariusz Krupa (psie zaprzęgi) oraz Maciej Tuszkiewicz (bikejoring).

Bikejoring - Maciej Tuszkiewicz

Idea Dnia bez Samochodu powstała w 1998 roku we Francji. Jego celem jest kształtowanie wzorców zachowań proekologicznych i upowszechnienie informacji o negatywnych skutkach używania aut. Organizatorzy tego dnia chcą przekonać mieszkańców miast do alternatywnych środków transportu oraz pokazać, że życie w mieście bez samochodu jest nie tylko możliwe, ale także przyjemniejsze. Kampania przyczynia się również do zmniejszenia hałasu i zanieczyszczenia powietrza.


Budapest, winner of the European Mobility Week Award 2008


R E K L A M A



Foto: Zenon Łój
Źródło: własne