Rzemiosło z Duszą – Kapelusze z Toruńskiej Pracowni Modniarskiej ~ Okiem obiektywu

Rzemiosło z Duszą – Kapelusze z Toruńskiej Pracowni Modniarskiej

W samym sercu toruńskiej starówki, na ulicy Szewskiej 10, kryje się miejsce pełne historii, pasji i kunsztu rzemieślniczego – pracownia kapeluszy „Modena”. Od 1947 roku, ta niewielka manufaktura niezmiennie produkuje stylowe nakrycia głowy, łącząc tradycję z nowoczesnością. W tym wyjątkowym zakładzie powstają kapelusze, które niegdyś były nieodłącznym elementem eleganckiej garderoby, a dziś stanowią synonim szyku i oryginalności.
 
Rzemiosło z Duszą – Kapelusze z Toruńskiej Pracowni Modniarskiej
 

Historia i Tradycja

 
Pracownia „Modena” została założona przez Jadwigę Benowską, która po II wojnie światowej przybyła z Warszawy do Torunia. Razem z kuzynką, będącą modystką, otworzyły zakład, który wkrótce stał się jednym z kilkunastu funkcjonujących w Toruniu warsztatów modniarskich. Kiedy kuzynka opuściła firmę, Jadwiga kontynuowała działalność, rozwijając zakład samodzielnie. Po jej śmierci, w 1963 roku, pracownię przejęli Janusz i Irena Benowscy, którzy z wielką pasją kontynuowali rodzinną tradycję.
 
Kapelusze z Toruńskiej Pracowni Modniarskiej
 
Obecnie, prowadzeniem pracowni zajmuje się czwarte pokolenie – Sandra Raniszewska-Benowska wraz z mężem Rafałem. Pani Sandra, mimo początkowych wątpliwości, szybko odkryła w sobie ukryty talent do tworzenia kapeluszy i z pełnym zaangażowaniem rozwija rodzinny biznes.
 

Proces Tworzenia Kapelusza

 
Tworzenie kapelusza to proces wieloetapowy, wymagający precyzji i cierpliwości. Zaczyna się od zmierzenia obwodu głowy klienta, a następnie dobiera się odpowiedni fason i materiał, uwzględniając kształt twarzy i indywidualne preferencje.
 
Pracownia kapeluszy Modena
 
W pracowni „Modena” kapelusze powstają z różnych materiałów, takich jak filc, welur, naturalna słoma sinamay czy wiskoza. Każdy kapelusz jest formowany na jednej z ponad stu drewnianych form, ręcznie robionych i starannie wykończonych. Proces obejmuje również obszywanie, suszenie oraz dobieranie odpowiednich dodatków, co sprawia, że każdy produkt jest wyjątkowy.
 

Klienci i Moda

 
Klientami „Modeny” są osoby w różnym wieku – od starszych pań, które pamiętają pierwsze kapelusze wykonane przez Irenę Benowską, po młode kobiety i mężczyzn, którzy poszukują oryginalnych i eleganckich nakryć głowy. Popularnością cieszą się zarówno klasyczne kapelusze, jak i bardziej awangardowe modele, takie jak toczki, fascynatory czy budki.
  
Kapelusze z Pracowni Modniarskiej Toruń
 
Kapelusze z „Modeny” są wybierane na różne okazje – od codziennych spacerów, przez uroczystości rodzinne, po wyjątkowe wydarzenia. Co więcej, każdy kapelusz można spersonalizować, dobierając jego kolor i dodatki do indywidualnych potrzeb klienta.
 

Przyszłość Tradycji

 
Pomimo zmieniających się czasów i wyzwań związanych z prowadzeniem małego, rodzinnego biznesu, pracownia kapeluszy przy Szewskiej 10 wciąż kwitnie. Państwo Benowscy z dumą kontynuują dziedzictwo swoich przodków, wkładając serce w każdy wykonany kapelusz. Dla nich najważniejszy jest uśmiech i zadowolenie klientów, którzy noszą ich wyroby z radością i dumą.
 
Rzemiosło z Duszą
 
Pracownia „Modena” to miejsce, gdzie tradycja spotyka się z nowoczesnością, a każdy kapelusz jest dziełem sztuki. Odwiedzając to magiczne miejsce, można nie tylko zakupić unikatowe nakrycie głowy, ale także przenieść się w czasie i poczuć ducha prawdziwego rzemiosła.
 
 
Zapraszamy na Szewską 10, gdzie kapelusze są tworzone z miłością i pasją, by każdy mógł znaleźć coś dla siebie i doświadczyć magii prawdziwego rzemiosła.