Sean Penn na Energa CAMERIMAGE 2023 z dokumentem Superpower ~ Okiem obiektywu

Sean Penn na Energa CAMERIMAGE 2023 z dokumentem Superpower

Sean Penn gościł na 31. Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Energa CAMERIMAGE 2023, prezentując swoje najnowsze dzieło dokumentalne zatytułowane "Superpower", które współreżyserował z Aaronem Kaufmanem.

Sean Penn na Energa CAMERIMAGE 2023 z dokumentem Superpower

Aktor, reżyser, scenarzysta i producent filmowy, zdobywca dwóch Oscarów, spotkał się z publicznością festiwalu wraz z producentem filmu, Billym Smithem, 17 listopada.

Film "Superpower" pierwotnie miał skupiać się na prezydencie Ukrainy Wołodymyrze Zełenskim, znanym również jako aktor i komik. Jednak kiedy w lutym 2022 roku wojska rosyjskie najechały Ukrainę, Sean Penn, będąc na miejscu w Kijowie, zmienił koncepcję filmu. Zamiast portretować polityka, stał się świadkiem historycznej walki Ukrainy z Rosją. Zarejestrował dramatyczne sceny wojny i losy uchodźców przekraczających granicę między Ukrainą a Polską.

Sean Penn na Energa CAMERIMAGE

Film Penna, który zyskał uznanie na tegorocznym Berlinale, stanowi poruszający obraz kraju walczącego o wolność.

Interesujący jest również fakt, że ojciec Seana Penna, reżyser Leo Penn, miał korzenie żydowskie, a sam aktor pojawił się jako nastolatek w serialu "Domek na prerii" reżyserowanym przez ojca. Jego debiut na dużym ekranie miał miejsce w 1981 roku w filmie "Szkoła kadetów" Harolda Beckera. Wśród ważnych pozycji w filmografii Penna znajdują się takie tytuły jak "Niegrzeczni chłopcy", "Sokół i koka", "Ofiary wojny" Briana De Palmy oraz "Życie Carlita".

Za swoją rolę w filmie "Przed egzekucją" Tima Robbinsa zdobył Srebrnego Niedźwiedzia na MFF w Berlinie, a także był nominowany do Oscara i Złotego Globu. Kolejne wyróżnienie przyszło w 2004 roku za postać Jimmy'ego Markuma w dramacie kryminalnym "Rzeka tajemnic" Clintona Eastwooda. Ostatni Oscar Penn zdobył w 2008 roku za rolę Harveya Milka w filmie "Obywatel Milk" Gusa Van Santa.