Piekło Północy. Historia wyścigu kolarskiego Paris-Roubaix

Piekło Północy. Historia wyścigu kolarskiego Paris-Roubaix

Paris - Roubaix to jeden z najstarszych i najważniejszych wyścigów kolarskich na świecie. Pierwsza edycja odbyła się w 1896 roku i od tamtej pory stała się jednym z najbardziej prestiżowych wydarzeń w kalendarzu kolarskim. Wyścig jest znany z niezwykle trudnej trasy, który składa się z wielu sekcji brukowych. W tym roku i ja miałem okazję poznać to historyczne miejsce i odczuć "piekielną" trasę wyścigu - startując w Paris Roubaix Challenge 2023 r. Zanim jednak o moich doświadczeniach - przeczytajcie historię wyścigu i startu w nim polskich kolarzy. Zapraszam.

Piekło Północy. Historia wyścigu kolarskiego Paris-Roubaix

Trasa wyścigu Paris-Roubaix zmieniała się na przestrzeni lat, ale zawsze utrzymywała swój charakterystyczny profil. W latach 60. i 70. trasa była łagodniejsza i zawodnicy mogli ją pokonać na rowerach szosowych. Jednak od lat 80. organizatorzy wprowadzili sekcje brukowe, aby zwiększyć trudność wyścigu i uczynić go bardziej widowiskowym. Dziś sekcje brukowe stanowią około jednej trzeciej trasy i wymagają od zawodników dużych umiejętności technicznych i wytrzymałościowych.

 
Wyścig Paris-Roubaix zawsze przyciągał najlepszych kolarzy na świecie, Wielu z nich odniosło sukcesy na tej trasie, ale niewielu udało się zwyciężyć więcej niż jeden raz. Jednym z najbardziej utytułowanych kolarzy na Paris-Roubaix jest Belg Tom Boonen, który wygrał wyścig czterokrotnie ((2005, 2008, 2009, 2012). Tyle samo zwycięstw w wyścigu odniósł również Roger de Vlaeminck (1972, 1974, 1975, 1977).
  
Jednakże jednym z najbardziej znanym momentów w historii Paris-Roubaix jest legendarne zwycięstwo Johna Degenkolba w 2015 roku. Niemiecki kolarz z zespołu Giant-Alpecin pokonał na finiszu swojego rywala, Zdenka Stybara.
 
 
Paris-Roubaix jest wyścigiem kolarskim, który wymaga od zawodników nie tylko siły i wytrzymałości, ale także dużej determinacji i umiejętności jazdy po sekcjach brukowych. Trasa, która często jest pokryta kurzem i błotem, wymaga od kolarzy walki nie tylko z rywalami, ale również z samym sobą i warunkami na trasie. To sprawia, że wyścig jest nie tylko jednym z najtrudniejszych, ale także najbardziej emocjonujących i widowiskowych na świecie.
 

Historia polskich kolarzy w wyścigu Paris-Roubaix

 
Historia polskich kolarzy w wyścigu Paris-Roubaix jest stosunkowo krótka, ale mimo to kilku zawodników z Polski zdołało osiągnąć znaczące wyniki na tej trudnej trasie.

Jednym z największych osiągnięć polskich kolarzy na Paris-Roubaix jest czternaste miejsce w klasyfikacji generalnej, które zdobył: Joachim Halupczok (1990) oraz Zbigniew Spruch (1999).

Także Czesław Lang brał udział w wyścigach Paris-Roubaix. W 1984 roku wystartował pierwszy raz. 

W tym czasie Lang był jednym z najlepszych polskich kolarzy i uważał, że Paris-Roubaix to wyścig, który jest dla niego stworzony. Lang zawsze uważał, że jego mocną stroną jest jazda po trudnym terenie, a Paris-Roubaix to właśnie taki wyścig.

Podczas Paris-Roubaix w 1984 r. Czesław Lang był jednym z wyróżniających się kolarzy. Przez kilkadziesiąt kilometrów uciekał w dwuosobowej czołówce. To wszystko na żywo pokazywała francuska telewizja, a oglądali go widzowie w ponad stu krajach.


W 1984 r. Lang nie ukończył wyścigu. Jak sam wspomina: Uciekaliśmy wówczas przez dwieście kilometrów, mieliśmy prawie 18 minut przewagi nad główną grupą. Do mety miałem 40-60 kilometrów i po prostu stanąłem z głodu. Rywale mnie dogonili.

Lang nie osiągnął na Paris-Roubaix tak wielkich sukcesów, jak jego zagraniczni rywale, ale jego determinacja i chęć walki na tej trudnej trasie były podziwiane przez kibiców i innych kolarzy.

W końcu, po zakończeniu kariery kolarskiej, Lang stał się organizatorem wielu prestiżowych wyścigów kolarskich, w tym między innymi Tour de Pologne, który stał się jednym z najważniejszych wyścigów kolarskich w Europie. 

Paris-Roubaix Challenge 2023


Paris-Roubaix Challenge to coroczna impreza, która odbywa się na trasie wyścigu kolarskiego Paris-Roubaix. Jest to wydarzenie dla amatorów, którzy chcą spróbować swoich sił na tej trudnej trasie.

Paris-Roubaix Challenge 2023
  
W 2023 roku Paris-Roubaix Challenge odbył się 8 kwietnia, czyli dzień przed profesjonalnym wyścigiem. Uczestnicy mieli do pokonania trasę liczącą 170, 145 lub 70 kilometrów. Każda z nich składa się z wielu sekcji brukowych, czyli charakterystycznych dla Paris-Roubaix. 
 
Paris-Roubaix Challenge jest wyzwaniem dla każdego, kto lubi kolarstwo szosowe i chce spróbować swoich sił na jednym z najtrudniejszych i najbardziej prestiżowych wyścigów kolarskich na świecie. Trasa wyścigu wymaga od uczestników dużych umiejętności technicznych, siły i wytrzymałości, ponieważ sekcje brukowe są bardzo wymagające i wymagają jazdy na wysokim poziomie technicznym.
 
Paris-Roubaix ChallengeParis-Roubaix Challenge

Uczestnictwo w Paris-Roubaix Challenge jest otwarte dla wszystkich amatorów, którzy ukończyli 18 lat. Zgłoszenia można dokonać przez internet na stronie organizatora imprezy. Koszt uczestnictwa zależy od wybranej trasy i terminu zgłoszenia, ale zazwyczaj wynosi około 80-100 euro.

   
Paris-Roubaix Challenge to świetna okazja dla amatorów kolarstwa szosowego, aby spróbować swoich sił na jednym z najważniejszych wyścigów kolarskich na świecie. To wyzwanie, które wymaga dużej determinacji i wysiłku, ale jednocześnie daje niezapomniane wrażenia i satysfakcję z przejechania trasy, którą pokonują najlepsi kolarze świata.


Inne miejsca warte odwiedzenia: MAPA