N’ Dèrr’a la Lanze. Port rybacki w Bari ~ Okiem obiektywu

N’ Dèrr’a la Lanze. Port rybacki w Bari

N’ Dèrr’a la Lanze to jedno z tych autentycznych miejsc w Bari, których nie można przegapić odwiedzając stolicę Apulii. To tutaj od setek lat, rybacy, cumują swoje kolorowe łodzie gozzi, które nazywane są w dialekcie - lanz i sprzedają swoje połowy z ich dna, nazywanego - n' derr'a. Zatem każdy kupujący tu ryby lub owoce morza, może mówić, że kupuje je z ... n' dèrr'a la lanze ... czyli prosto z dnia łodzi. Właśnie tak to określenie przylgnęło do tego miejsca i stało się jej oficjalną nazwą.
 
N’ Dèrr’a la Lanze. Port rybacki w Bari
   
Jeśli chcesz poczuć się jak mieszkaniec Bari, musisz tu koniecznie zajrzeć. N’Dèrr’a la Lanze znajduje się pomiędzy Teatro Margherita a Circolo Canottieri Barion Sporting Club. To tutaj można zjeść ośmiornice, skorupiaki, małże i jeżowce prosto z łodzi gozzi. Dzięki zapachowi morza, cieple grzejącego słońca i barwie włoskiego nieba, spożywane na miejscu owoce morza czy ryby, popite piwem Peroni, kupionym w małym i niepozornym El Chiringuito, mają tu wyjątkowy smak, którego nie znajdziesz nigdzie indziej w Bari.
 
Port rybacki w Bari
Port rybacki w Bari
 
Na tym nadmorskim wybrzeżu (Lungomare), pomiędzy budynkami z późnej secesji z jednej strony i cudowną panoramą Adriatyku z drugiej, zanurzysz się w charakterystycznym małym porcie rybackim, do którego przypływają charakterystyczne lokalne łodzie wiosłowe gozzi. W zasadzie o każdej porze dnia spotkasz tu rybaków, którzy przybijają do tego portu ze świeżo złowioną ośmiornicą
 
Rybak z Bari ze świeżo złowioną ośmiornicą
 
To tutaj, rybacy o ogorzałych twarzach, będą odgrywać przed Tobą spektakl czyszczenia owoców morza i ryb, które sprzedają tu później na wagę ... prosto z łodzi. Za piątaka, zaserwują Ci surowe śniadanie, a wszystko to w tle odbijającego się w Adriatyku - Teatro Margherita. Tutaj lekka bryza owiewać będzie Twoją twarz, a niewielkie fale poszeptywać będą do Ciebie kojąco. Jest tu błogo i pysznie.
 

Najczęstszymi sprzedawanymi są tu ośmiornice, mątwy i jeżowce, ale można też spotkać tutejsze ostrygi i trufle morskie. 
 
Charakterystyczne lokalne łodzie wiosłowe gozziCharakterystyczne lokalne łodzie wiosłowe gozzi

N’ Dèrr’a la Lanze jest kwintesencją baresità, wesołego miejsca odwiedzanego przez mieszkańców zarówno rano, jak i wieczorem. Na miejscu znajduje się najbardziej znane i najpopularniejsze miejsce spotkań mieszkańców - El Chiringuito, o którym już wspomniałem. Jest to mały kiosk, w którym można zatrzymać się na piwo i wesołą pogawędkę. Wieczorami roi się tu od ludzi spragnionych swobodnej rozmowy i zabawy z widokiem na morze.
 
N’ Dèrr’a la Lanze. Port rybacki w Bari
Port rybacki w Bari - N’ Dèrr’a la Lanze
 
W tym porcie rybackim zawsze był mały bar, który jakieś piętnaście lat temu przyjął nazwę - El Chiringuito, stając się prawdziwą instytucją w mieście, do tego stopnia, że ​​młodsi używają nazwy baru, aby wskazać gdzie znajduje się N' Dèrr'a la Lanze. Bar w tym miejscu istniał tu od "zawsze", a przynajmniej od czasów powojennych. 
 
Miejsce to znajduje się zaledwie kilka minut od Piazza del Ferrarese i Piazza Mercantile, pełnych klubów, pubów i kawiarni. Wieczorny spacer do tego miejsca pozwoli Ci odkryć inne miasto, zanurzone w błyszczącej i radosnej atmosferze. Jeśli będziesz w Bari, koniecznie odwiedź to miejsce.

 
Przeczytaj więcej moich wpisów o Bari i Apulii.
   
Inne miejsca warte odwiedzenia: MAPA