Aleja modrzewiowa Szczepankowo - Pałuki ~ Okiem obiektywu

Aleja modrzewiowa Szczepankowo - Pałuki

Zanim na dobre rozpiszę się o tegorocznej podróży do Włoch, zabieram Was na Pałuki do Szczepankowa w województwie Kujawsko-Pomorskim. To tu w pobliskich lasach znajduje się Głaz Kamienny Dom o którym pisałem poprzednio. Dziś zabieram Was jednak w podróż Aleją Modrzewiową. 

Aleja Modrzewiowa Szczepankowo - Pałuki

Niepodważalną atrakcją turystyczną Szczepankowa jest pomniki przyrody: Aleja Modrzewiowa. Jest to skupisko drzew liczące aktualnie dwadzieścia siedem okazów które mają około 160-170 lat o obwodach od 150 do 232 cm. Ich wysokość sięga 20 – 21 metrów. W roku 1993 dwa modrzewie z alei obumarły i konieczne było ich usunięcie. Przypuszczalną przyczyną obumarcia tych modrzewi był niedobór wody. 


Aleja modrzewiowa w Szczepankowie objęta została ochroną prawną jako pomnik przyrody na podstawie rozporządzenia Wojewody Bydgoskiego z dnia 1 lipca 1991 roku.

Aleja Modrzewiowa Szczepankowo

Modrzewie są jest długowiecznymi drzewami iglastymi. Ich wysokość może dochodzić do 40 metrów. Modrzewie gubią igły na zimę. W Europie oprócz modrzewia europejskiego występuje też modrzew polski i modrzew syberyjski. Jego drewno jest twarde i bardzo trwałe. 

Szczepankowo - Aleja Modrzewiowa

W niewielkiej odległości warto również zobaczyć: źródełko św. Huberta i klon jawor rosnący w parku wiejskim w Dąbrowie o prawie czterometrowym obwodzie pnia. 

Inne miejsca warte odwiedzenia: MAPA