Muzeum Twierdzy Toruń otwarte ~ Okiem obiektywu

Muzeum Twierdzy Toruń otwarte

Co prawda z trzymiesięcznym opóźnieniem lecz Muzeum Twierdzy Toruń jest już otwarte. Zwiedziliśmy Muzeum następnego dnia po jego otwarciu. Czy warto je odwiedzić?
Toruń słynie z Mikołaja Kopernika, urokliwej starówki, pierników i panoramy nad Wisłą, ale w historii zapisał się również bardzo mocno jako twierdza. Znajdowały się tu ważne fortyfikacje, pełniące kluczowe role zarówno za czasów panowania Polaków, jak i Krzyżaków oraz Niemców. Ta część historii Torunia jest mniej znana w Polsce.

Brak szerszej wiedzy dotyczącej szeroko ujętej tematyki Twierdzy Toruń (ukazanej na przestrzeni wieków) był moim zdaniem kluczowym motywem do powstania nowego muzeum w Toruniu i stanowić będzie o sukcesie tej placówki. 


Jeśli bowiem coś słyszeliśmy o Twierdzy Toruń za czasów średniowiecznych, to już całkowicie nie jest znana nam tematyka fortyfikacji z XIX wieku a także za czasów II wojny światowej. 

Warto jednak wiedzieć, iż toruńskie fortyfikacje z XIX wieku to jeden z najlepiej zachowanych w Europie zespołów budowli obronnych, stanowiący niezwykle cenny zabytek architektury militarnej. Zespół obiektów, składający się z fortów, schronów, baterii artyleryjskich i budowli zaplecza, stanowi dużą atrakcję dla miłośników dawnego budownictwa obronnego. Wiele takich ciekawych i szczególnych miejsc już opisywałem 
Mapa Twierdzy Toruń
Twierdza Toruń - Muzeum
Dodatkowo atrakcyjności tego przedsięwzięci dodaje fakt, iż nowo powstałe Muzeum Twierdzy Toruń, mieści się dawnych Koszarach Bramy Chełmińskiej, które także były elementem XIX-wiecznego fortecznego systemu obronnego.

Koszary Bramy Chełmińskiej przeznaczone były dla około 160 żołnierzy. Przygotowywano tam również amunicje dla dział ustawionych na wale przykrywającym budynek. Długi, mierzący 113 metrów blok koszarowy, składa się z trzech skrzydeł, mieszczących 16 komór podzielonych na 26 pomieszczeń. Obiekt zabezpieczono przed ogniem artyleryjskim, wylewając nad sklepieniami pomieszczeń ponad metrowej grubości warstwę betonu, skutecznie chroniącą przed wszelkimi stosowanymi wówczas pociskami.

Muzeum można zwiedzać od 5 lutego. Bilet normalny kosztuje 15 zł, a ulgowy 10 zł.
W poniedziałki Muzeum Twierdzy Toruń będzie nieczynne.

Zobacz inne miejsca które warto odwiedzić - MAPA