Nesebyr / Nesebar – Perła Morza Czarnego ~ Okiem obiektywu

Nesebyr / Nesebar – Perła Morza Czarnego

Ci którzy byli już w Bułgarii z pewnością Nesebyr mają już odhaczony. Miasto stanowi atrakcję, której nie wolno pominąć odwiedzając tą część Bałkanów.
Nesebyr / Nesebar – Perła Morza Czarnego
Nesebyr, Nessebar bądź Nesebar - oficjalnie występuje w kilku nazwach, to starożytne miasto na bułgarskim wybrzeżu Morza Czarnego. Nesebar, często nazywany jest Perłą Morza Czarnego. Nesebyr to labirynt wąskich uliczek z typową bułgarską zabudową uliczkami (podobnie jak Sozopol). Zabudowa Nessebar to zazwyczaj piętrowe domy. Kamienny parter i drewniane piętro to styl bułgarskiego odrodzenia narodowego.
Zabudowa Nessebar to zazwyczaj piętrowe domy
Kamienny parter i drewniane piętro to styl bułgarskiego odrodzenia narodowego
Ze względu na dużą ilość zabytkowych budynków, Nessebar od 1956 r. staje się rezerwatem architektonicznym i archeologicznym a w 1983 r. wpisany zostaje na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Miasto założone zostało przez Traków 3000 lat p.n.e. i nazwane Mesambria. Kiedyś półwysep na którym się znajduje był szerszy, ale jego północny kraniec zapadł się w wodzie. Teraz jest to wyśmienite miejsce dla nurków.
Miasto założone zostało przez Traków 3000 lat p.n.e. i nazwane Mesambria
Kiedyś półwysep na którym się znajduje był szerszy, ale jego północny kraniec zapadł się w wodzie.
W miasteczku można cofnąć się w czasie do początków chrześcijaństwa za sprawą pozostałości świątyń z tego okresu. To wspaniałe miejsce na wakacje i zwiedzanie ciekawych miejsc. Do znanego kurortu Słoneczny Brzeg jest stad 5 km. Jest to na tyle blisko, że z Słonecznego Brzegu do Nesebar można przejść pieszo lub popłynąć motorówką.

Na stronie ITAKI znaleźć można mnóstwo atrakcyjnych cenowo ofert pobytu w Słonecznym Brzegu właśnie.
W Nesebar było kiedyś aż czterdzieści jeden kościołów
W Nesebar było kiedyś aż czterdzieści jeden kościołów. Zaskakujące, zwłaszcza, że wyspę nie zamieszkiwało, aż tylu wiernych. Budowę tych kościołów finansowali majętni mieszczanie budując je dla dodanie sobie prestiżu. Do dziś zachowało się jedynie pięć z nich, z czego najstarszy jest z V wieku, a najmłodszy to budowla XIII-wieczna. 


Cerkiew Chrystusa Pantokratora w Nesebyr to jeden z najpiękniejszych zabytków Bułgarii. Wygląda przepięknie, ponieważ zbudowana została z kamieni i przeplatających je cegieł, ozdobiona dodatkowo ceramiką i dekoracyjnymi gzymsami arkadowymi.


Chcesz więcej dowiedzieć się o Bułgarii? Polecam książkę: Bułgaria. Złoto i Rakija. Książkę możesz kupić na stronie Księgarni - Wydaje nam się.

Zobacz inne miejsca które warto odwiedzić - MAPA