Przylądek Emine - Cape Emine ~ Okiem obiektywu

Przylądek Emine - Cape Emine

Pomiędzy Obzorem (Обзор) a wioską Banya (Баня) znajduje się wieś Emona (Емона). To właśnie tu, według homeryjskiej Iliady, urodził się tracki król Resos, uczestniczący w wojnie trojańskiej. To miejsce odwiedziliśmy także z innego powodu. Około 2 km od wioski znajduje się przylądek Emine który jest najbardziej wysuniętą na wschód częścią łańcucha górskiego - Stara Płanina.

Przylądek Emine - Cape Emine

Przylądek Emine - Cape Emine warunkowo dzieli bułgarskie wybrzeże Morza Czarnego na północ i południe. Emine to także punkt końcowy europejskiego długodystansowego szlaku pieszego oznaczonego symbolem E3 który jest jednym z jedenastu europejskich szlaków wędrówkowych. Szlak E3 łączy brzegi Atlantyku z Morzem Czarnym. Jego długość wynosi ok. 7500 km w wytyczony jest przez tereny dwunastu krajów w tym także na terenach Polski. Bułgarski odcinek szlaku nowsi nazwę Kom-Emine zwanego wcześniej - Szlakiem przyjaźni. 


Ostatni szczyt Starej Płaniny tj. św. Eliasz, łagodnie opada tu do Morza Czarnego. Jego zbocza kończą się stromymi, miejscami prawie pionowymi brzegami. Znajduje się tu także latarnia morska (o wysokości 9,4 metra), którą otwarto 15 grudnia 1880 roku i podupadła jednostka wojskowa. 

Cape Emine to prawie pionowa 60-metrowa skała. Setki podwodnych i wystających z morza skał rozciągających się na ponad 250 metrów uniemożliwia żeglugę w tym miejscu a marynarze opływają go z daleka.

Cape Emine

Tu także można spotkać stado dziko żyjących koni co wywarło na nas wielkie wrażenie. Nie łatwo bowiem dziś spotkać dziko żyjące konie. To także tu, ze stromych zboczy, zaobserwować można, pływające w Morzy Czarnym - delfiny.  

Podążając dalej, siedmiokilometrową wyboistą drogą na północ od Przylądka Emine, po około 30 minutach dotrzeć można do południowego krańca plaży Irakli / Плаж Иракли. Droga jest w bardzo złym stanie nawet jak na standardy Bułgarskie. W kilku miejscach są tylko resztki asfaltu a jeśli masz auto o niższym podwoziu, możesz mieć bardzo duży problemy aby drogę tą pokonać.


Plaża między kurortem Irakli i Cape Emine jest jedną z najpiękniejszych w Bułgarii - co oczywiście skłoniło Nas do jej odwiedzenia. Miejsce to preferowana jest przez miłośników przyrody i wypoczynku ale także nudystów.

Zobacz inne miejsca które warto odwiedzić - MAPA