Wspomnienie o Ryszardzie Riedlu - Cree

Wspomnienie o Ryszardzie Riedlu - Cree

W 2019 roku przypadła 25. rocznica śmierci Ryszarda Riedla. Gdyby wokalista do dziś żył, kilka dni temu, obchodziłby sześćdziesiąte czwarte urodziny. W związku z tym Sebastian Riedel i zespół Cree postanowili uczcić to wydarzenie serią bluesowych koncertów upamiętniających twórczość legendarnego wokalisty Ryszarda Riedla i zespołu Dżem. 

Wspomnienie o Ryszardzie Riedlu - Cree

Czerwony jak cegła, List do M., Sen o Victorii i inne hity wykonane na żywo przez Sebastiana Riedla i zespół Cree pozwalają odbyć sentymentalną podróż do pierwszych lat działalności legendarnej grupy Dżem. W trakcie koncertu zobaczyć można oryginalne fotorelacje i filmy krótkometrażowe z życia Ryśka Riedla i Dżemu.

Zespół Cree został założony w 1993 roku w Tychach przez Sebastiana Riedla i Sylwestra Kramka. Nazwę pomógł wymyślić ojciec Sebastiana, Rysiek Riedel, który zawsze fascynował się życiem i historią Indian. Sam także wspominał, że chciałby mieć zespół o takiej nazwie. Syn spełnił marzenie ojca i tak powstał zespół Cree.

Koncert upamiętniający twórczość legendarnego wokalisty Ryszarda Riedla i zespołu Dżem

Ogólnopolski debiut Cree odbył się w 1997 r. podczas I Festiwalu Młodej Kultury a pierwszym sukcesem było zdobycie Grand Prix VI Olsztyńskich Nocy Bluesowych. Następnym etapem na drodze Cree do zaprezentowania swojej twórczości szerszej publiczności był koncert w Sali Kongresowej w Warszawie, jako support przed Johnem Mayallem.

W grudniu 1998 roku zespół nagrał swoją pierwszą płytę. W roku 2000 wokalista zespołu Cree, Sebastian Riedel zajął drugie miejsce w kategorii: najlepszy wokalista bluesowy w plebiscycie miesięcznika: Twój Blues. Jednym z najważniejszych wydarzeń tego roku dla zespołu było podsumowanie 10-letniej działalności artystycznej. Z tej okazji zespół wydał płytę pt. Parę lat.

Sebastian Riedel - Wspomnienie o Ryszardzie Riedlu

W grudniu 2007 roku zespół Cree wydał kolejną, piątą już płytę: Tacy sami. Płyta zebrała dobre recenzje w prasie muzycznej.

W maju 2018 roku zespół Cree wystąpił we Wrocławiu na Thanks Jimi Festival poświęconym Jimiemu Hendrixowi. Wraz z ponad 7 tysiącami gitarzystów – uczestników festiwalu zagrali utwór: Hey Joe, bijąc tym samym Gitarowy Rekord Guinnessa. Obecnie zespół Cree pracuje nad nowym materiałem na kolejną płytę.


Mottem zespołu i jego myślą przewodnią są słowa często używane przez Sebastiana Riedla jest:

Żeby żyć trzeba grać, żeby grać trzeba żyć.


Zespół Cree występuje w składzie:
- Sebastian Riedel - gitara, śpiew, harmonijka
- Sylwester Kramek - gitara
- Lucjan Gryszka - gitara basowa
- Kuba Majerczyk - perkusja
- Adam Lomania - instr. klawiszowe