Dzień Nauczyciela. Kiedy go obchodzimy? Co upamiętnia to święto?

Dzień Nauczyciela. Kiedy go obchodzimy? Co upamiętnia to święto?

Kiedy wypada Dzień Nauczyciela 2020? Uczniowie, którzy chcą podziękować pedagogom za ich pracę, nie mają dużo czasu na przygotowanie upominku. Dzień Edukacji Narodowej wypada w październiku. Kiedy dokładnie?
 
Dzień Nauczyciela. Kiedy go obchodzimy? Co upamiętnia to święto?
 
Dzień Nauczyciela to potoczna nazwa Dnia Edukacji Narodowej. To polskie święto oświaty i szkolnictwa wyższego, które ma kilkudziesięcioletnią historię - obchodzimy je od 1972 roku. Dzień Nauczyciela upamiętnia rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej, która została utworzona z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego i zrealizowana przez Sejm Rozbiorowy w dniu 14 października 1773 roku. Z tego powodu Dzień Edukacji Narodowej wypada co roku 14 października.
 

Dzień Edukacji Narodowej - jak się obchodzi w Polsce Dzień Nauczyciela?

 
Dzień Nauczyciela obchodzony jest we wszystkich placówkach związanych z oświatą. To także dzień, w czasie którego nagradza się nauczycieli za ich osiągnięcia. W Dzień Edukacji Narodowej szef MEN wręcza nauczycielom złote, srebrne i brązowe Krzyże Zasługi, medale Komisji Edukacji Narodowej oraz nagrody Ministra Edukacji Narodowej za osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze. Różnego rodzaju wyróżnienia i nagrody wręczają także kuratorzy oświaty, samorządy oraz dyrektorzy szkół. Dzień Nauczyciela to także okazja do tego, aby uczniowie podziękowali swoim opiekunom za trud włożony w ich edukację i wychowanie. Tego dnia w wielu szkołach uczniowie wręczają nauczycielom prezenty i biorą udział w uroczystych apelach.