Kto zaprojektował Krzywą Wieżę w Pizie ~ Okiem obiektywu

Kto zaprojektował Krzywą Wieżę w Pizie

Zagadka została rozwiązana. Giulia Ammannati - badaczka z uniwersytetu w Pizie twierdzi, że wieżę zaprojektował i wzniósł żyjący w Pizie w XII wieku rzeźbiarz i architekt Bonanno Pisano. Dlaczego autor Wieży w Pizie tak długo pozostawał anonimowy. Już wtedy było wiadomo, że wieża grozić może zawaleniem i nie dziwne, że jej autor chciał pozostać anonimowy. 
Kto zaprojektował Krzywą Wieżę w Pizie
Tezę dotyczącą autorstwa Bonanno Pisano liczącej ponad 800 lat Krzywej Wieży postawiła Giulia Ammannati z Uniwersytetu w Pizie. W swoich badaniach przeanalizowała ona tekst historyka sztuki, architekta i malarza Giorgio Vasariego z XVI wieku, który już wtedy przypisywał autorstwo wieży temu właśnie artyście. Przypuszczenie to zdawało się potem potwierdzać odnalezienie w XIX wieku przy fundamentach zabytku inskrypcji, ale nie zdołano jej wtedy odczytać.
Kto zaprojektował Krzywą Wieżę w Pizie
Kto zaprojektował Krzywą Wieżę w Pizie
Ammannati udało się odtworzyć i przetłumaczyć cały napis po łacinie na kamiennej tablicy, przygotowanej tak, aby następnie umieścić na niej litery z brązu. Brzmi on następująco:

Ja wzniosłem i stworzyłem wspaniałe dzieło ponad wszystkie inne, jestem obywatelem Pizy nazywanym Bonanno

Badaczka twierdzi, że Bonanno Pisano chciał podpisać swe dzieło na tablicy literami z brązu na przygotowanej wcześniej kamiennej tablicy, ale zniechęcił go do tego stan budowli. Kamienna matryca, na której miał pojawić się napis, została porzucona na placu budowy koło wieży w chwili, gdy już zaczęła się ona przechylać.


Dzięki temu odkryciu jeden z najsłynniejszych zabytków na świecie, podziwiany co roku przez miliony turystów, może zostać podpisany imieniem i nazwiskiem jego twórcy. Wieża w Pizie jako jedyna na architektonicznej mapie miasta jako jedyna była dotąd anonimowy, choć obok wieży do dziś znajduje się inne dzieła Bonanno Pisana np. drzwi pobliskiej katedry.


Krzywa Wieża, choć już wtedy zagrożona zawaleniem, przetrwała ponad osiem wieków. Przed dwiema dekadami została umocniona, a jej przechył zahamowano. To zasługa międzynarodowego komitetu ekspertów, na czele którego stał 87-letni obecnie profesor Uniwersytetu w Turynie Michele Jamiolkowski, inżynier budownictwa i geotechnik polskiego pochodzenia.