San Marino - najbardziej niedoceniany cel podróży w Europie ~ Okiem obiektywu

San Marino - najbardziej niedoceniany cel podróży w Europie

San Marino to mały, niezależny naród całkowicie otoczony terytorium Włoch. Ma ono spektakularne położenie, położone w górach w pobliżu Morza Adriatyckiego. Stolica, zwana także San Marino, to labirynt pagórkowatych, średniowiecznych ulic, usianych kawiarniami i małymi sklepami. Z wież strażniczych i placów widoki na okolicę są wspaniałe.

San Marino - najbardziej niedoceniany cel podróży w Europie

San Marino to idealne miasto z pięknymi widokami. Dlaczego więc więcej osób tu nie podróżuje?

My jesteśmy inni. Wybierając się do Włoch, w zasadzie od samego początku zakładaliśmy odwiedzenie San Marino. Może i dobrze, że tak niewiele osób wybiera to miejsce na swoje podróże, gdyż podczas spaceru ulicami miasta i podziwianiu widoków nie spotkaliśmy żadnych turystów. San Marino to kraj, który przekroczył nasze oczekiwania.

Co robić w San Marino?

Spaceruj po ulicach
Miasto San Marino jest małe i większość miasta można przejść w ciągu zaledwie kilku godzin. Miasto jest bardzo czyste i malownicze, że czuliśmy się, jakbyśmy przechodzili przez plan filmowy. Dużo jest tu małych sklepów które znajdują się w całym mieście. Niestety poza sezonem, wiele z nich jest zamkniętych.


Piazza della Liberta

To najpopularniejszy plac w San Marino. Stąd rozkoszować się możesz widokiem na okolicę, obserwować zmianę warty i zobacz Palazzo Pubblico, ratusz w San Marino i jego najbardziej kultowy budynek.  Do Palazzo Pubblico możesz wejść w dni, w których działa rada. Po wejściu do środka koniecznie zobacz komnaty i list od Abrahama Lincolna do San Marino ku jego czci.

Wspinaj się po wieżach

To była nasza ulubiona rzecz jaką zrobiliśmy w San Marino. Na trzy wieże i mury forteczne prowadzi szlak. Można tu się wspinać się i eksplorować. Szlak ten oferują wspaniałe widoki.

Guaita
To najstarsza i największa z trzech wież. Został zbudowany w XI wieku. Możesz nie tylko podziwiać widok z wieży, ale także przejść się wzdłuż murów obronnych.
Przygotuj się spory spacer. Na wieży jest jedna trudna, stroma klatka schodowa, która bardziej przypomina drabinę, niż schody.

Zainteresowały Cię nasze podróże po Włoszech? Chciałbyś otrzymać za darmo miesięczny dostęp do kursu online: Włoski dla początkujących? Wystarczy, że klikniesz w poniższy baner i wypełnisz formularz. Sprawdź, jak wygodna i skuteczna jest nauka.


Cesta
Ta wieża znajduje się na najwyższym szczycie Monte Titano. Możesz wspiąć się na wieżę i odwiedzić muzeum pokazujące broń od średniowiecza do współczesności.

Montale
To jest trzecia wieża i naszym zdaniem najmniej warta odwiedzenia. Widoki z Guaita i Cesta są znacznie lepsze.

Dziwne muzea
Istnieje kilka małych, unikalnych muzeów, które można odwiedzić podczas pobytu w San Marino. Należą do nich Muzeum Tortur, Muzeum Ciekawości i Świat Leonarda.

Jak dostać się do San Marino?

Najwygodniejszym sposobem dotarcia do San Marino jest samochód. I my tak właśnie zrobiliśmy. W samym mieście jest wiele miejsc parkingowych.


San Marino nie ma lotniska i do San Marino nie jeżdżą pociągi

Jeśli jesteś zależny od transportu publicznego, możesz wsiąść do autobusu z Rimini do centrum miasta. Autobusy kursują często w ciągu dnia i kosztują 5 € w jedną stronę, 10 € w obie strony.


Ile czasu potrzebujesz czasu na zwiedzenie San Marino?

Miasto San Marino jest małe, więc wystarczy jeden dzień. Możesz odwiedzić San Marino jako jednodniową wycieczkę np. z Bolonii (2 godziny jazdy w jedną stronę).

My zdecydowaliśmy się na nocleg w San Marino i to było jedno z wspanialszych doświadczeń. Zobaczcie jaki mieliśmy widok z okna.  Na miejscy zjedliśmy spokojną kolację, oglądali zachód słońca i cieszyli się spokojnymi ulicami miasta.