Brazylijska samba - kolory, taniec, muzyka ~ Okiem obiektywu

Brazylijska samba - kolory, taniec, muzyka

Portugalia ma swoje fado, USA - bluesa, a Brazylia szczyci się chôro, czyli muzyką źródła, z której wywodzą się takie gatunki jak samba czy bossa nova.
Nazwa „samba” pochodzi od kilku słów. W języku afrykańskim semba oznacza energiczny ruch bioder, w Portugalii słowo semba to inaczej modlitwa, natomiast w niektórych obszarach Brazylii samba oznacza kobietę.

Samba powstała prawdopodobnie w XVI wieku, a do Ameryki przybyła wraz z niewolnikami. Do Europy dotarła w 1914 roku, lecz dopiero po II wojnie światowej (między 1945 a 1950 rokiem) stała się popularna i uznana za taniec turniejowy. W sambie mocno zaznaczone są role kobiety i mężczyzny. Ze względu na niezwykle sensualny charakter i bliskość partnerów, samba często nazywana jest tańcem kochanków - jest tam bardzo dużo ruchów intymnych, wyrażających emocje i uczucia.

Samba - charakterystyka tańca

Samba jest szybkim tańcem i wymaga od tancerzy zaangażowania całego ciała, szczególnie akcentowane są w tym tańcu ruchy bioder. Ta charakterystyczna akcja bioder to tzw. bounce. Całość ruchu musi być bardzo miękka i płynna - nie może powodować utraty ładnej postawy u tancerzy. W sambie zwraca się również uwagę na muzykalność i rytmiczność tancerzy, którzy muszą umieć zaprezentować różne rytmy zawarte w tym tańcu.

Rodzaje samby:

- samba wolna (samba baiao) - ok. 30 taktów na minutę
- samba w tempie umiarkowanym (horo samba) - 42 takty na minutę
- samba szybka (samba de morro) - 54 takty na minutę.

Samba – kroki podstawowe

Brazylijska samba może być wykonywana zarówno w grupie, jak i przez dwójkę tancerzy. Partnerzy powinni znajdować się w niewielkiej odległości od siebie, gdyż właśnie ze względu na bliskość i zmysłowy charakter, postrzegana jest jako taniec kochanków. W pozycji zasadniczej partner powinien obejmować partnerkę prawą ręką. Natomiast w pozycji otwartej trzymanie partnera lub partnerki odbywa się tylko jedną ręką.
Krok podstawowy zaczyna się od prawej nogi wprzód partnera i lewej nogi w tył partnerki. Następnie partner lewą nogę dostawia do prawej, a partnerka prawą do lewej. Potem mężczyzna prawą, a kobieta lewą nogą robi krok w miejscu. W kolejnym etapie partner lewą nogę wysuwa w tył, a partnerka prawą w przód, następnie partner prawą nogę dostawia do lewej, partnerka lewą nogę dostawia do prawej i na koniec mężczyzna lewą nogą wykonuje krok w miejscu, a kobieta to samo robi nogą prawą.


Ważne żeby pamiętać, by przy każdym z ruchów wykonywać charakterystyczny dla samby ruch bioder, któremu towarzyszy lekkie (i płynne) ugięcie kolan. By zwiększyć dynamikę tańca, ciało jest utrzymywane nad przednią częścią stóp. Charakterystyczny falujący ruch w sambie w znacznej mierze wypływa z pracy przepony polegającej na wypychaniu do przodu bioder i potem ich powrocie do tyłu.

Charakterystycznymi figurami dla samby są: krok w obrocie, obrót partnerki pod ręką, whisk od lewej, whisk od prawej, samba walk, side samba walk, botafogos i volta.