Rewitalizacja Parku Tysiąclecia w Toruniu ~ Okiem obiektywu

Rewitalizacja Parku Tysiąclecia w Toruniu

Trwa rewitalizacja Parku Tysiąclecia w Toruniu. Projekt rewitalizacji obejmie łącznie obszar o powierzchni ponad 19 ha. To miejsce w nowej odsłonie zobaczymy już za rok. 

Rewitalizacja Parku Tysiąclecia w Toruniu
Rewitalizacja Parku Tysiąclecia w Toruniu

Mnóstwo zmian szykuje się także przy Forcie Przyczółek Mostowy, fortecznej fosie i niewielkich obiektach, które znajdują się w ich sąsiedztwie m.in. dawnej prochowni i fortecznej śluzie.
 
 
 
 
Sporo prac zostanie zrealizowanych w fortecznej fosie. Zaplanowano tam bagrowanie i wybranie nawarstwień organicznych na głębokość ok. metra. Część fosy zostanie pogłębiona i uregulowana. Brzegi będą zabezpieczone dwumetrowymi palikami i faszyną, a góra zostanie wykończona geokratą.

W pobliżu stawu Felek zostanie urządzony wybieg dla psów z przyrządami sprawnościowymi dla czworonogów. W okolicy powstanie też plac zabaw z zestawami gimnastycznymi, tyrolkami, zjeżdżalniami oraz huśtawkami i miejscami do zabaw w piasku. We wschodniej części parku zaplanowano boisko wielofunkcyjne oraz siłownię plenerową. W parku pojawią się także nowe ławki, w tym dla matek karmiących, stojaki na rowery, kosze na odpady i psie odchody oraz tablice informacyjne. Ponadto zostaną zamontowane 152 słupy oświetleniowe oraz 16 kamer miejskiego monitoringu.
 
 
 
 
Park Tysiąclecia ma nieco ponad 20 hektarów powierzchni. Jako park służy mieszkańcom lewobrzeżnej części Torunia od lat 60. ubiegłego wieku, jednak rekreacyjne tradycje tego miejsca są znacznie starsze. Tuż po wojnie na zamarzniętej fosie Przyczółka Mostowego trenowały przyszłe gwiazdy toruńskiego hokeja. Łyżwiarze gonili za krążkiem nieświadomi, że pod lodem zatopiony jest cały arsenał.

Na skraju wpisanego w 1995 roku do rejestru zabytków parku, stoi piękna willa należąca kiedyś do komendanta poligonu.