Guy Fawkes Day. Święto udaremnienie spisku prochowego

Guy Fawkes Day. Święto udaremnienie spisku prochowego

Dokładnie 414 lat temu wykryto Spisek Prochowy, który miał na celu wymordowanie brytyjskiej elity, w tym króla
 
Guy Fawkes Day
 

Guy Fawkes Day


Cel spiskowców był prosty: podczas otwarcia posiedzenia parlamentu, na którym pojawiały się najważniejsze osoby w państwie, mieli wysadzić budynek. Udało się im nawet podłożyć część beczek z prochem.

Nie wiedzieli jednak, że wśród nich był zdrajca, który w anonimowym liście do króla doniósł o spisku. Straż królewska dokładnie przeszukała piwnice parlamentu i aresztowała Guya Fawkesa, stojącego przy beczkach. Zamach udaremniono, a spiskowców stracono. Fawkes tuż przed egzekucją skoczył z szafotu i skręcił kark. Jego ciało zostało spalone na stosie.

Upamiętnienie Uudaremnienia spisku


Aby uczcić udaremnienie spisku, Brytyjczycy co roku palą kukły Guya Fawkesa na ogniskach i puszczają sztuczne ognie. Świętowanie przypomina przywitanie Nowego Roku – Noc Ognisk to idealna okazja do imprezowania. W końcu monarchia została uratowana, a spiskowcy zabici.

Guy Fawkes jako symbol


Postać Guya Fawkesa zyskała nowe znaczenie dzięki filmowi "V jak Vendetta", w którym stał się symbolem walki z systemem. Jego maski nosili uczestnicy ruchu Occupy Wall Street oraz przeciwnicy ACTA. W Polsce jego wizerunek przysłaniał twarze wielu osób, w tym polityków, takich jak Janusz Palikot. Nagle Guy Fawkes stał się męczennikiem walki z systemem.


Noc ognisk


Choć zamach się nie udał, Brytyjczycy upamiętniają udaremnienie spisku podczas Nocy Ognisk i powtarzają wierszyk, który po angielsku zaczyna się: "Remember, remember the fifth of November":

Wiersz upamiętniający udaremnienie Spisku Prochowego:


Pamiętaj, pamiętaj piąty listopada,  
jest proch, spisek i zdrada.  
Nie mamy powodu,  
by zdrada prochowa  
była przez nas zapomniana.