Guy Fawkes Day ~ Okiem obiektywu

Guy Fawkes Day

Dokładnie 414 lat temu wykryto spisek prochowy. Miał on na celu wymordowanie całej brytyjskiej elity, na czele z królem. 
Guy Fawkes Day
Cel był prosty: podczas otwarcia posiedzenia parlamentu, na którym pojawiały się najważniejsze osoby w państwie, spiskowcy mieli wysadzić budynek. Udało się im nawet podłożyć część beczek z prochem.

Nie wiedzieli o tym, że wśród nich był zdrajca, który w anonimowym liście do króla doniósł o spisku. Straż królewska dokładnie przeczesała piwnice parlamentu i aresztowała Guya Fawkesa stojącego przy beczkach. Zamach udaremniono, a spiskowców stracono. Fawkes tuż przed egzekucją skoczył z szafotu i skręcił kark. Kaci spalili jego ciało na stosie.


By uczcić udaremnienie spisku Brytyjczycy co roku robią ogniska, na których palą kukły Guya Fawkesa i przy okazji puszczają w niebo sztuczne ognie. Świętowanie można porównać z przywitaniem Nowego Roku, bo Noc Ognisk to idealna okazja do imprezowania. W końcu monarchia została uratowana, a spiskowcy zabici.

Wystarczyło jednak, by postać Guya Fawkesa została przypomniana w filmie V jak Vendetta, by zamachowiec stał się nagle symbolem walki z systemem. Jego maski nosili ludzie z ruchu Occupy Wall Street, czy przeciwnicy ACTA. Również w naszym kraju jego wizerunek przysłaniał twarze wielu osób, nawet polityków, m.in. Janusza Palikota. Nagle Guy Fawkes stał się męczennikiem walki z systemem.

Jak wiemy, zamach się nie udał. By upamiętnić udaremnienie spisku Brytyjczycy świętują podczas Nocy Ognisk i powtarzają wierszyk, który po angielsku zaczyna się "Remember, remember the fifth of November":

WIERSZ UPAMIĘTNIAJĄCY UDAREMNIENIE SPISKU PROCHOWEGO

Pamiętaj, pamiętaj piąty listopada,
jest proch, spisek i zdrada.
Nie mamy powodu,
by zdrada prochowa
była przez nas zapomniana.