Dzień Niewidzialnej Pracy ~ Okiem obiektywu

Dzień Niewidzialnej Pracy

Praca niewidzialna to zazwyczaj wymagająca ogromnego zaangażowania praca wykonywana w domu, w ramach rodziny i życia codziennego – nieodpłatnie. Pracą niewidzialną to także cała masa obowiązków wykonywanych przez osoby z reguły niewidoczne, a bez których sukces firmy czy poszczególnych osób byłby niemożliwy.
Dzień Niewidzialnej Pracy
7 kwietnia 2020 roku obchodzimy Dzień Niewidzialnej Pracy. To „nietypowe”, ale bardzo ważne święto zostało ustanowione w 2001 roku przez kanadyjskie stowarzyszenie Osób Aktywnych w Domu. Od tego czasu Dzień Niewidzialnej Pracy w gruncie rzeczy nie dotyczy tylko i wyłącznie prac wykonywanych w domu.

Należy zwracać szczególnie uwagę na taki rodzaj pracy, doceniać i darzyć szacunkiem osoby ją wykonujące. Postrzegając pracę w kategoriach domowych, w stereotypowym podziale ról, najczęściej niewidzialną pracą obarczane są kobiety.

Są to także osoby stojące za plecami wielkich głów tego świata, a także tych mniejszych np. prezesów firm. Często niedocenieni, będący szarą eminencją pracownicy, są główną siłą napędową wielkich biznesów i stoją za niewyobrażalnie istotnymi decyzjami w skali globalnej.

Często podkreśla się, jak bardzo niedocenione są zawody takie jak asystent/ka, gdzie lwia część obowiązków wykonywana jest a conto przełożonego. Istnieje także druga część medalu, gdzie oprócz niewidzialnej, jest też syzyfowa praca, jaką jest zarządzanie zespołem. Ile osób w zespole, tyle opinii na temat pracy swojego przełożonego.

Pracownicy negują wiele zmian lub wyrażają niezadowolenie, gdy ich brak, nie znając prawdziwej przyczyny, nakładu pracy i poświęcenia jakie osoba zarządzająca podejmuje, aby cały zespół był zadowolony. Brak zrozumienia wynika z różnorodnego odbioru pracy. Dla jednych, to, że ktoś konstruuje maila przez godzinę jest niewyobrażalne. Dla tej osoby napisanie tych kilku zdań w ciągu godziny i dobór odpowiednich słów może mieć kluczowe znaczenia dla całego działu lub firmy i przyszłości poszczególnych osób. Zmagań wewnętrznych nikt nie widzi. Za to pojedyncze potknięcie widzi każdy z osobna. 

Punkt widzenia, zależy od wielu czynników zewnętrznych. W tym wypadku jest to praca niewidzialna, jednak w pełni opłacana w przeciwieństwie do prac typowo domowych.

Dlatego warto się zastanowić następnym razem, kiedy na naszym stole pojawi się ciepły obiad lub wypłyną nowe strategiczne decyzje dla naszej firmy. Pracy tej nie wykonują krasnoludki, ale ludzie tacy jak my, doceńmy to i nie osądzajmy zbyt pochopnie, tego co na pierwszy rzut oka wydaje się oczywiste.