Biały Dzień. Miłość w kraju samurajów ~ Okiem obiektywu

Biały Dzień. Miłość w kraju samurajów

W Azji wszystko jest poukładane - jednego dnia kobiety wręczają prezenty mężczyznom, miesiąc później mężczyźni odwdzięczają się kobietom. 


W Japonii, kraju, w którym rola mężczyzn jest dominująca, w Walentynki to kobiety dają prezenty mężczyznom - zwyczajowo słodycze.

Odwrotnością tego zwyczaju jest Biały Dzień (obchodzony dokładnie miesiąc po Walentynkach czyli 14 marca). W tym dniu to mężczyźni dają prezenty kobietom. Nie można więc powiedzieć, że Japończyk "olał" Walentynki i nie dał nic swojej ukochanej, on przecież ma jeszcze miesiąc na przygotowania..

Walentynki mają długą tradycję w Zachodniej kulturze, jednak serduszka nie wyglądały dobrze w Japonii. Wiele firm próbowało wprowadzić ten zwyczaj w Japonii, przyjmuje się, że pierwsze Walentynki odbyłu się tam w 1936 roku.

Niektórzy proponowali w 1965 roku "Marshmallow Day", w którym mężczyźni mogliby zrewanżować się słodkościami, jednak to nie zadziałało i w 1980 roku rozpoczęto kampanię sygnowaną sloganem: Answer Love on White Day / Ai ni Kotaeru White Day (odpowiedz miłością w Biały Dzień) - czyli 14 marca.

Święto to dotyczy przede wszystkim tych chłopców i mężczyzn, którzy zostali obdarowani czekoladkami czy też innym prezentem w Walentynki, dlatego sporą grupę stanowi tu młodzież w wieku szkolnym, a także pary czy związki małżeńskie, natomiast nie ma żadnej reguły stanowiącej o wieku, w którym już lub jeszcze "wypada" odwdzięczyć się za otrzymany prezent.

Święto to zostało ustanowione w Japonii w 1978 roku przez Ogólnokrajową Spółdzielnię Przemysłu Cukierniczego. Obecnie jest najbardziej popularne w Japonii, skąd się wywodzi, choć zaobserwowano też rozprzestrzenienie się tego zwyczaju na inne kraje Azji Wschodniej.