Światowy dzień papryczki chili ~ Okiem obiektywu

Światowy dzień papryczki chili

3 lipca świętujemy dzień „europejskiego pieprzu” innymi słowy dzień papryczki chili. To doskonały pretekst do tego, by poznać historię tej wyrafinowanej przyprawy!
Światowy dzień papryczki chili

Historia chili

Papryczka chili jest jedną z najbardziej popularnych i najbardziej rozpoznawalnych przypraw na świecie. Swoje zastosowanie znalazła w kuchniach regionalnych Indii na Dalekim Wschodzie czy w Azji. Zmielona papryczka nazywana jest „pieprzem cayenne”, „pieprzem gwinejskim”, „pieprzem kajeńskim” lub „chilli”.

Nazwa papryczki prawdopodobnie wywodzi się od indiańskiego słowa „txili” Miejscem uprawy papryczki chili jest Peru. Europejskim odkrywcą ostrej przyprawy był Krzysztof Kolumb.

Odmiany papryki:

- Lombak (Lombok) chili - średnio ostra odmiana papryczki, używana w kuchni syczuańskiej oraz indonezyjskiej i indyjskiej. Lombak wykorzystuje się do produkcji sambal oelek.
- Tajskie papryczki chili (bird’s eye chili) - ostre małe papryczki stosowane przeważnie w kuchni tajskiej, wietnamskiej, filipińskiej i indyjskiej.
- Holland chili - długie, mało ostre papryczki, stosowane w azjatyckich sałatkach. Bardzo popularne w Polsce.
- Chilaca - ostra papryczka w kolorze czekolady, ze względu na pomarszczoną skórkę zwana jest „rodzynką”.
- Jalapeno - bardzo ostra papryczka o zielonych lub czerwonych owocach. Idealnie nadaje się do zup, sosów, mięs oraz serów.
- Pepperoni - pepperoni jest posiadaczką słodko-ostrego smaku, która swoje zastosowanie znalazła w pizzy.
- Tabasco - ostra papryka z której pochodzi słynny sos Tabasco.

Smak, zapach i właściwości

Gdy pierwszy raz mamy okazję smakować papryczkę chili musimy zmierzyć się z obfitym łzawieniem oraz ślinotokiem. Ponadto, ze względu na dużą zawartość witaminy C, możemy spodziewać się pobudzenia apetytu, pocenia się i nagłego ochłodzenia ciała. Za specyficzny smak papryczki chili odpowiada kapsaicyna.

Czerwone chili zawierają dużo witaminy C, E i prowitaminy A (karoten). Posiadają również, witaminy z grupy B i B6, błonnik oraz antyoksydanty. Są one bogate w potas, magnez oraz żelazo. Spożycie niewielkiej ilości kapsaicyny powoduje szybszą przemianę materii co przyczynia się do spalania większej ilości kalorii.

Ponadto, chili działa przeciwzapalnie, antyrakowo, zapobiega przeziębieniom, wpływa korzystnie na układ pokarmowy, wspomaga układ krążenia i jest naturalnym lekiem przeciwbólowym.

Światowy dzień papryczki chili

Jak „ugasić” ostrość chili?

Ostrość spowodowaną kapsaicyną możemy ugasić jedynie tłuszczem. Dlaczego? Ponieważ ten alkaloid jest nierozpuszczalny w wodzie i alkoholu, a jedynie w tłuszczach. Zachęcam więc do spożycia oliwy, masła, jogurtu bądź mleka po skosztowaniu dania z zawartością kapsaicyny.

Ciekawostki - czyli co warto wiedzieć

- Chili jest świetnym zamiennikiem soli i tłuszczów w naszej diecie
- Papryczka chroni przed skutkami zażywania aspiryny
- Spożywanie chili może być uzależniające, po zjedzeniu papryczki organizm produkuje endorfiny, które działaniem przypominają morfinę
- Po spożywaniu coraz większych ilości chili ich ostrość „łagodnieje”
- Chili jako przyprawa jest na 2-gim miejscu, tuż za solą jako produkt najpopularniejszy
- Chili hamuje apetyt na słodkości i tłuszcze

Pamiętaj, przed wyborem papryczki chili sprawdź jej ostrość (SHU).