Metabolic age - Wiek metaboliczny ~ Okiem obiektywu

Metabolic age - Wiek metaboliczny

Analiza składu ciała staje się coraz popularniejsza, jednym z parametrów jaki możemy dostrzec na wydruku jest wiek metaboliczny - Metabolic Age.
Metabolic age - Wiek metaboliczny
Metabolic Age (wiek metaboliczny, wiek na podstawie wskaźnika Basal Metabolic Rate) wyliczany jest według specjalnych wzorów, uwzględniających masę mięśniową, tkankę tłuszczową i podstawową przemianę materii.

Ten wynik dość często zaskakuje i daje do myślenia. Liczby na wydruku dają nam pewien obraz tego ile nasz organizm ma lat oraz  czy jego kondycja jest dobra (jeśli na wydruku widzimy wiek rzeczywisty lub niższy) czy też sporo mamy jeszcze do zrobienia (jeśli wiek jest wyższy od naszej rzeczywistej metryki).
Metabolic age - Wiek metaboliczny

Często zdarza się, że młode osoby mają kondycję porównywalną z kondycją 50. latków, zdarza się jednak, że osoba po 50. może się poszczycić organizmem 25. latka! Wtedy jest się czym chwalić.
Jakie parametry składają się na obliczenie wieku metabolicznego? Jest to podstawowa przemiana materii, waga mięśni oraz ilość wody i tkanki tłuszczowej w organizmie.

Jeśli wszystkie parametry są na dobrym poziomie, wiek metaboliczny może być mniejszy od rzeczywistego, czyli jest w lepszej kondycji fizycznej niż przeciętni ludzie w jej wieku. Tak jest (na całe szczęście) i u mnie. Mój wiek metaboliczny obecnie to 28 lat. Odmładzamy się więc dalej.