Brytyjczycy sklonowanli psa ~ Okiem obiektywu

Brytyjczycy sklonowanli psa

Wielka Brytania ma pierwszego, sklonowanego psa. Jest nim jamnik Minie-Winie. Zwierzę powstało w południowokoreańskim laboratorium, które świadczy takie usługi za 60 tys. funtów. W tym przypadku jednak właścicielka genetycznej matki, 12-letniej suki, otrzymała sklonowanego szczeniaczka za darmo, po wygraniu konkursu.

Britain's 1st cloned dog

Koreańscy eksperci pobrali materiał genetyczny z komórki skóry jamnika. Następnie umieszczając go w komórce jajowej dawcy, wstrzyknęli je do macicy suki-surogatki.

Jamnik przyszedł na świat w wyniku cesarskiego cięcia. Wiadomo też, że surogatka nie była rasowym jamnikiem, lecz mieszańcem.Eksperci uprzedzają, że sklonowany pies nie wygląda tak samo jak jego pierwowzór. Ich zdaniem, takie cechy zależą m.in. od diety surogatki i fizycznego stanu jej macicy.

Pozostają także kwestie natury etycznej. Stosowana metoda klonowania wciąż jest niedoskonała. Zdrowy szczeniak przychodzi na świat zazwyczaj po wielu próbach laboratoryjnych, w trakcie których ginie wiele embrionów. Niektóre zwierzęta rodzą się także z wadami genetycznymi.