Marko Kantaneva - twórca Nordic Walking - odwiedził Kujawsko-Pomorskie

Marko Kantaneva - twórca Nordic Walking - odwiedził Kujawsko-Pomorskie

Pod koniec czerwca województwo Kujawsko-Pomorskie odwiedził twórca Nordic Walking - Marko Kantaneva. Marko uczestniczył m.in. w spotkaniu z Beatą Sawińską - Dyrektorem Gabinetu Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz w otwartym spotkaniu z mieszkańcami Wąbrzeźna.


 Spotkanie w Urzędzie Marszałkowskim woj. Kujawsko-Pomorskiego

Spotkanie w Urzędzie Marszałkowskim woj. Kujawsko-Pomorskiego

Tego samego dnia przed kamerą TVP, Marko przekonywał, dlaczego warto wziąć kijki w dłoń i ruszyć na spacer. Rozgrzewka - wskazana, ale nie obowiązkowa. Potem kijki, głęboki oddech - i gotowe! Według Marka, nordic walking każdy z nas ma we krwi. - Zaczynamy raczkować, mając sześć-osiem miesięcy. I to jest gotowy rytm, gotowa technika, bo w nordic walking chodzi o to, żeby używać czterech kończyn - tłumaczył Marko Kantaneva.

Ekipa TVP Bydgoszcz oraz Marko

Nordic walking to forma rekreacji, która wykorzystuje naturalne ruchy naszego ciała. Jeśli umiesz chodzić, umiesz uprawiać nordic wal king; z tą różnicą, że - w przeciwieństwie do zwykłego spaceru - ten z kijkami angażuje 100 proc. naszych mięśni. - Ludzie nie odczuwają różnicy, mimo że w porównaniu ze zwyczajnym chodzeniem wydajność takiego treningu wzrasta o 20 procent – uświadamia twórca nordic walking.

Marta Karpińska TVP Bydgoszcz / fragment programu Zbliżenia

W ten sposób skuteczniej dotleniamy organizm, w godzinę gubimy nawet 700 kalorii i bez zbędnego wysiłku zyskujemy ładną sylwetkę. Marko opracował tę metodę w latach 90. Był wtedy nauczycielem wychowania fizycznego. - To bardzo proste, jak większość dobrych rzeczy. Ne ma tu wielkiej filozofii. Tak jak z otwarciem puszki: ktoś po prostu musiał wpaść na to pierwszy. Z nordic walking było podobnie - opowiada Marko Kantaneva.


Marta Karpińska TVP Bydgoszcz / fragment programu Teleexpress

Podczas spotkania z mieszkańcami Wąbrzeźna Marko Kantaneva nie musiał większości z nich przekonywać do chodzenia z kijkami, bo forma tej rekreacji znana jest im z praktycznej strony. Mieszkańcy od gościa chcieli dowiedzieć się szczegółów, m.in. jaka powinna być prawidłowa wysokość kijków, jak często i jak długo można chodzić z kijkami, kiedy ćwiczyć – przed wyruszeniem, w czasie chodzenia,  czy po. Czy po prostu – jak chodzić poprawnie. 

 Spotkanie z Marko w Wąbrzeźnie

Ważne też były korzyści, jakie dla organizmu ludzkiego daje spacer z kijami. – Kiedy chodzisz, pracuje 90 % twoich mięśni – mówił Marko. – Serce jest sprawniejsze, mózg dotleniony. A kiedy jeszcze uśmiechasz się – możesz doliczyć sobie całą resztę procentów mięśni,  które pracują w czasie takiego spaceru. Nordic walking to sposób na aktywny wypoczynek. – Ten prosty sport – mówił Marko – można uprawiać bez względu na porę roku, na wiek, na porę dnia. Dlaczego więc ta prosta metoda – jak zauważyli uczestnicy spotkania, jest bardziej popularna wśród kobiet? – Bo kobiety są rozsądniejsze od mężczyzn – stwierdził Marko. – Jest jeszcze jedna rzecz, którą trzeba zauważyć. W gronie osób, które chodzą z kijami, są w większości osoby po 40, po 50 roku życia. – Bo dopiero w tym wieku zauważa się, że z naszym organizmem dzieje się coś niedobrego. Młodzi są zabiegani, zaaferowani innymi sprawami. A to błąd. Nie mając czasu na np. siłownię, prościej jest wybrać się na spacer z kijami. – A wystarczy tylko pół godziny dziennie – przekonywał M. Kantaneva. – To też nie musi być codziennie, może być 3, 4 razy w tygodniu.
 
Spotkanie z Marko w Wąbrzeźnie

Na spotkaniu było też trochę informacji o historii nordic walkingu oraz o organizacji World Original Nordic Walking Federation. Marko przedstawił powód jej powołania i zakres działania. Poczucie humoru Marko i ciekawy temat sprawiły, że spotkanie trwało ok. 2 godzin. Na jego zakończenie burmistrz Leszek Kawski obdarował gościa upominkami. Dla utrwalenia tego niecodziennego wydarzenia – zaproszono wszystkich do wspólnego zdjęcia.

Pamiątkowe zdjęcie m.in. wielokrotnymi medalistami Nordic Walking Ewą Brzeziną oraz Józefem Maciejek Brzeziną

Marko przyleciał do Polski na zaproszenie m.in. Krzysztofa Walczaka – właściciela portalu www.chodzezkijami.pl. Jego, jak i wielokrotnego mistrza Polski w Nordic Walkingu Józefa Macieja Brzezinę, też w poniedziałek mieliśmy okazję poznać osobiście. Marko w naszym kraju jest po raz drugi. Wąbrzeźno odwiedził dzięki Grzegorzowi Chudzikowi z toruńskiego Stowarzyszenia na Rzecz Aktywności Społeczno-Artystycznej, z którym nasz urząd współpracuje. Twórca nordic walkingu nie przyjechał do nas tylko opowiadać o sobie i technice chodzenia z kijkami. Przyjechał też, by promować zawody, które odbędą się  w Wąbrzeźnie 21 września 2013 roku. Impreza ta zorganizowana będzie w ramach Pucharu Bałtyku w Nordic Walkingu, a jej koordynatorem jest Grzegorz Chudzik.

Program Lokalny Telewizja Wąbrzeźno / fragment programu

Więcej na temat samych zawodów napiszemy niebawem. Teraz zapraszamy na stronę http://www.wabrzezno.biegnie.pl/ – tam zamieszczane będą bieżące informacje o imprezie.